KPWiG bada, czy koalicja BRE nie złamała prawa

Administrator
opublikowano: 11-01-2002, 17:32

KPWiG prowadzi postępowanie wyjaśniające, czy grupa podmiotów związanych z BRE Bankiem, która dysponuje ponad 20 proc. akcji Elektrimu, nie powinna ogłosić wezwania, dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. - Jesteśmy w trakcie wyjaśniania, czy grupa podmiotów związana z BRE, która ma ponad 20 proc.

KPWiG prowadzi postępowanie wyjaśniające, czy grupa podmiotów związanych z BRE Bankiem, która dysponuje ponad 20 proc. akcji Elektrimu, nie powinna ogłosić wezwania, dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

- Jesteśmy w trakcie wyjaśniania, czy grupa podmiotów związana z BRE, która ma ponad 20 proc. akcji Elektrimu, nie była zobowiązana do ogłoszenia wezwania – powiedział Mirosław Kachniewski, rzecznik prasowy Komisji.

KPWiG zbada, czy nabycie akcji nastąpiło w ciągu 90 dni oraz czy te podmioty można uznać za grupę w rozumieniu przepisów prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

- Za naruszenie przepisów w tym zakresie grozi kara 1 mln zł - powiedział PAP Kachniewski.

Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi mówi, że grupa podmiotów jest zobowiązana ogłosić wezwanie, jeśli w ciągu 90 dni kupi na rynku wtórnym minimum 10 proc. akcji spółki.

Za grupę uważa się podmioty, które łączy pisemne lub ustne porozumienie dotyczące wspólnego nabywania akcji, zgodnego głosowania na walnym zgromadzeniu dotyczącego istotnych spraw spółki lub prowadzenia trwałej i wspólnej polityki w zakresie zarządzania tą spółką.

Tymczasem BRE Bank wraz z innymi akcjonariuszami Elektrimu złożył wniosek o zwołanie do 15 lutego NWZA holdingu. W jego trakcie ma dojść do zmiany rady nadzorczej w głosowaniu grupami.

W czwartek Zbigniew Jakubas, postrzegany jako osoba współpracująca z BRE, informował, że zamierza zwiększyć swój pakiet akcji z obecnych kilku procent do 10 proc. przed NWZA Elektrimu. Mówił również, że wraz z grupą BRE Banku oraz Ryszardem Oparą jest w trakcie zwiększania zaangażowania w Elektrim. Jak się szacuje, grupa skupiona wokół BRE Banku ma ponad 20 proc. kapitału zakładowego Elektrimu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KPWiG bada, czy koalicja BRE nie złamała prawa