KPWiG chce zmienić zasady przejęć

Artur Sulejewski
opublikowano: 07-10-1999, 00:00

KPWiG chce zmienić zasady przejęć

ZADOWOLIĆ WSZYSTKICH: Chcemy znaleźć równowagę między tymi, którzy chcą wyprowadzać spółki z publicznego obrotu, a interesem, jakim jest zachowanie firmy w publicznym obrocie — powiedział Jacek Socha, przewodniczący KPWiG. fot. ARC

Organ nadzorujący rynek kapitałowy zamierza wprowadzić zmiany do przepisów regulujących zasady nabywania znacznych pakietów akcji. Nowe rozwiązania mają powstrzymać proces wycofywania przejmowanych spółek z obrotu giełdowego.

Procedura przejmowania spółek ma być wielostopniowa. Kupujących ma obowiązywać kilka progów.

— Pierwszy zaproponujemy na poziomie 20-25 proc. akcji spółki. Inwestorzy, którzy będą chcieli zaangażować się w papiery do tej wysokości, będą mogli to zrobić w sposób dowolnie przez siebie wybrany. Akcjonariusze z udziałem powyżej 25 proc. będą zobowiązani ogłaszać publiczne wezwanie do sprzedaży akcji, gdy w ciągu roku dokupią ponad 3 proc. udziałów — powiedział agencji Reutersa Jacek Socha, przewodniczący KPWiG.

Dodał, że projekt pozostawi przepis traktujący o konieczności ogłaszania wezwania, jeśli inwestor nabędzie co najmniej 10 proc. akcji w czasie krótszym niż 90 dni. Jednak owe 10 proc. stanowić będą papiery znajdujące się w obrocie, a nie (jak do tej pory) wszystkie akcje emitenta.

Nowe przepisy mają także pozwalać inwestorom na przekraczanie 50-proc. progu głosów na WZA spółki (do granicy 60 proc.) bez konieczności ogłaszania wezwań na pozostałe akcje, jeżeli wyrażą na to zgodę pozostali udziałowcy firmy. Akcjonariusze będą musieli zadecydować i zgodzić się na to, aby w spółce pojawił się inwestor strategiczny, który nie ogłosi wezwania na wszystkie akcje. W sytuacji gdy WZA nie wyrazi na to zgody, już po osiągnięciu 50 proc. progu, inwestor będzie musiał ogłosić ofertę odkupienia wszystkich pozostałych walorów. Zdaniem Jacka Sochy, w ten sposób prawo da możliwość znalezienia inwestora strategicznego przy jednoczesnej ochronie mniejszościowych akcjonariuszy.

Obecnie obowiązujące przepisy prawne w zakresie wezwań odbierane są przez wielu obserwatorów jako słabość rodzimego rynku kapitałowego. Z GPW wycofany został już Wedel. Podobną decyzję podjęli ostatnio akcjonariusze Górażdży. W kolejce ustawili się następni chętni (Dom-Plast Polifarb Dębica).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KPWiG chce zmienić zasady przejęć