KPWiG: podatek od zysków z giełdy lepiej od 2005 r

opublikowano: 18-09-2003, 15:47

Przewodniczący Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Jacek Socha proponuje, aby podatek od dochodów kapitałowych objął inwestycje giełdowe dopiero od 2005 roku. Tłumaczy to względami natury technicznej.

- Podatek od zysków kapitałowych musi być związany z budową systemu komputerowego domów maklerskich. Potrzebują one na to około pół roku, a to oznacza, że realne pobieranie tego podatku będzie możliwe najwcześniej od 1 lipca 2004 roku. Należałoby się zatem zastanowić, czy nie przesunąć tego jeszcze o pół roku i wprowadzić podatek od 1 stycznia 2005 roku - powiedział Socha.

Poinformował, że KPWiG prowadzi rozmowy z resortem finansów o planach opodatkowania zysków z giełdy. Jednym z argumentów jest obawa, że wprowadzenie podatku ograniczy popyt na akcje spółek, które w przyszłym roku rząd chce prywatyzować za pośrednictwem giełdy. Oznaczałoby to zmniejszenie wpływów do budżetu.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KPWiG: podatek od zysków z giełdy lepiej od 2005 r