Kraje kandydackie mają wciąż wiele do zrobienia-ECB

MOSTOSTAL ZABRZE HOLDING S.A.
11-07-2002, 16:52

FRANKFURT (Reuters) - Kraje kandydujące do Unii Europejskie zrobiły duży postęp w reformowaniu swoich gospodarek, ale muszą jeszcze w znaczący sposób zmniejszyć różnicę w poziomie dochodów jaki dzieli je od obecnych członków UE, podał w czwartek Europejski Bank Centralny (ECB).

W swoim lipcowym, comiesięcznym biuletynie ECB uznał także, że większość europejskich krajów starających się o przyjęcie do UE a potem do strefy euro, powinno wzmocnić swoje systemy finansowe i jeszcze bardziej ograniczyć inflację.

Bank ponownie przestrzegł także kraje kandydackie, przed próbami ograniczania niezależności swoich narodowych banków centralnych.

"Parlamenty Węgier i Polski rozważają wprowadzenie poprawek do swoich ustaw o banku centralnym, które de facto ograniczyłyby niezależność tych instytucji" - podał ECB.

"Wprowadzenie takich poprawek znacznie utrudniłoby bankom centralnym tych krajów realizowanie ich zadań, czyli przede wszystkim pilnowania stabilnego poziomu cen i wywołałby poważne wątpliwości w kwestii procesu akcesyjnego" - napisano w biuletynie ECB.

ECB przypomniał także, że średni poziom dochodów w krajach kandydackich wynosi 40 procent średniej unijnej, podczas gdy dochody Grecji, Portugalii i Hiszpanii w okresie ich wchodzenia do Unii wynosiły 60-70 procent średniej unijnej.

Jak na razie kraje środkowoeuropejskie nie zrobiły zbyt wiele by zmniejszyć tę różnicę.

"Od 1995 roku roczny realny wzrost PKB w krajach kandydackich by zazwyczaj wyższy niż w strefie euro, ale różnica nie była raczej zbyt duża" - podał bank.

"Estonia, Węgry i Malta, na przykład, zmniejszyły od 1995 roku różnicę dochodów w porównaniu do strefy euro o około 10 procent, podczas gdy w innych krajach nie udało się osiągnąć tego poziomu, lub różnica w dochodach nawet się zwiększyła" - podano w raporcie.

Kandydatów czeka też trudne zadanie w postaci dalszego ograniczania inflacji. W 2001 roku średnia stopa inflacji w krajach kandydackich wynosiła około dziewięciu procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MOSTOSTAL ZABRZE HOLDING S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kraje kandydackie mają wciąż wiele do zrobienia-ECB