Krajowi inwestorzy boją się pociągnąć GPW do góry

MENNICA PAŃSTWOWA SPÓŁKA AKCYJNA
19-09-2002, 16:35

WARSZAWA (Reuters) - Czwartkowa sesja przyniosła kolejny spadek cen akcji na warszawskiej giełdzie. I choć w ciągu dnia część inwestorów pociągnęła rynek do góry, pod koniec sesji parkiet zdominowali pesymiści przestraszeni słabszymi danymi makro ze strefy euro. Analitycy sądzą, że piątek przyniesie stabilizację kursów.

WIG20 w czwartek nie zmienił się i osiągnął 1.072,9 punktu, a obroty wyniosły 182 miliony złotych. Handel tradycyjnie już skoncentrował się na największych i najbardziej płynnych spółkach takich jak TPSA, Pekao SA, Prokom i PKN.

"Na rynku panuje ogólna słabość wynikająca z tego, że nie widać ożywienia gospodarczego ani na świecie, ani na rynku krajowym, co oznacza iż na poprawę wyników spółek publicznych przyjdzie jeszcze poczekać" - powiedziała Ewa Radkowska, zarządzająca w ING Asset Management.

W czwartek po południu Eurostat podał, że produkcja przemysłowa strefy euro spadła w lipcu bardziej niż oczekiwano. W środę zaś Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że w Polsce produkcja zmniejszyła się w sierpniu o 1,1 procent rok do roku, co część specjalistów określiła mianem rozczarowania.

Inwestorzy wciąż mają nadzieję, że ożywienie nadejdzie, ale by odtrąbić zwycięstwo nad stagnacją potrzeba więcej dobrych wiadomości. Być może kolejną wskazówkę da rynkowi zapowiedziana na piątek publikacja danych GUS na temat wzrostu gospodarczego za drugi kwartał. Rynek przewiduje wzrost o 0,8 procent wobec 0,5 procent w pierwszym kwartale.

"Te dane będą miały jednak wpływ na rynek tylko wtedy, gdy będą znacząco odbiegać od oczekiwań. Jeśli tak się nie stanie, możemy mieć jutro stabilizację, choć naturalnie wiele zależy od tego co wydarzy się w Stanach" - powiedziała Radkowska.

Wielu inwestorów krajowych jest już chętnych do zakupów, ale nastroje na świecie i obawy wynikające z oddalania się perspektywy globalnego ożywienia gospodarczego oraz całkiem realnej wojny w Zatoce Perskiej są słabe.

"W ostatnim czasie nasza giełda zachowuje się lepiej niż mocno zniżkujące rynki europejskie. Jest to zasługa funduszy emerytalnych dysponujących sporymi środkami, które mogłyby nawet wygenerować średnioterminowy trend wzrostowy gdyby nie kiepskie nastroje zagranicą" - powiedział Grzegorz Zaniewski, analityk z IDM Kredyt Banku.

Jego zdaniem, w ciągu najbliższych dni może nastąpić jedno-dwusesyjne odbicie w górę, ale na trwałe wzrosty przyjdzie jeszcze poczekać.

W czwartek po raz kolejny wzrósł kurs AMS, borykającej się z kłopotami finansowymi firmy zajmującej się reklamą na billboardach. Dzięki zapowiedziom rychłego ogłoszenia wezwania do sprzedaży akcji spółki przez Agorę po 44 złote kurs AMS wzrósł o 2,9 procent do 42,7 złotego. Agora spadła o 0,2 procent do 51,6 złotego. Spadki przypadły w czwartek w udziale Softbankowi i Prokomowi, który zapowiedział, że w ciągu 12 miesięcy zwiększy udział w tej pierwszej spółce do 42 procent, płacąc po 13 złotych za każdą akcję kupowaną od jej głównego akcjonariusza. Część analityków wątpi, by ściślejszy związek kapitałowy poprawił znacznie pozycję Prokomu na rynku.

"Inwestorzy nie bardzo wierzą, że to połączenie, do którego kiedyś w przyszłości może pewnie dojść, da spółkom większą siłę przetargową" - powiedział Zaniewski.

Kurs Prokomu spadł w czwartek o 1,9 procent do 101,5 złotego, a Softbanku o 0,9 procent do 11,7 złotego.

Analitycy giełdowi są zdania, że opublikowane w czwartek informacje o założeniach do przyszłorocznego budżetu, którego deficyt ma być zmniejszony do 38,7 miliarda złotych z planowanych na rok bieżący 40 miliardów, nie mają wpływu na ceny akcji, a raczej na papiery dłużne.

((Marcin Gocłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MENNICA PAŃSTWOWA SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Krajowi inwestorzy boją się pociągnąć GPW do góry