Kraków, Katowice i Poznań w TOP10 centrów technologicznych

opublikowano: 17-09-2018, 22:00

Trzy polskie miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce klastrów, w których zatrudnienie w sektorze technologicznym urosło od 2010 r. dwucyfrowo i prognozowany jest dalszy wzrost: Kraków, Poznań i Katowice.

W Krakowie, w którym wzrost pracowników wyniósł 66 proc., aż 72 proc. najemców z sektora technologicznego to dostawcy tradycyjnych usług IT (32 proc.), telekomunikacyjnych (21 proc.) oraz oprogramowania (19 proc.). Największymi graczami na rynku są: Comarch, Capgemini, Saber Corporation i Luxoft. 12 proc. firm zajmuje się reklamą i marketingiem, 6 proc. grami, a 5 proc. e-commerce. W Poznaniu, w którym zatrudnienie w sektorze urosło o 64 proc., największą grupę najemców hi-tech stanowią firmy oferujące usługi internetowe(40 proc.), co czwarty podmiot jest dostawcą usług IT, co piąty usług telekomunikacyjnych, a 1 na 10 oprogramowania.

Raport CBRE ocenia miasta z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w czterech kategoriach. Polskie miasta brylują w „Growth Clusters”, czyli wśród metropolii z największym potencjałem. Kolejna kategoria to „Scale Clusters”, czyli supercentra w stolicach Europy zatrudniające ponad 70 tys. osób w zaawansowanych technologiach — tu w pierwszej trójce są Londyn, Madryt i Dublin. „Super Clusters” to lokalizacje z zatrudnieniem 50-70 tys. osób, a na czele są: Thames Valley w Wielkiej Brytanii, Zurych i brytyjski M3 Corridor. „Normal Clusters” to klastry, w których w sektorze technologicznym pracuje 20-50 tys. osób, a pierwszą trójkę tworzą Oslo, Bazylea i Hamburg.

Te centra rosną najszybciej

Miejsce Miasto

Źródło: CBRE

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy