Partnerem sekcji jest TAURON

Kraków rusza z wielką inwestycją

20-09-2011, 14:42

Za trzy lata gród Kraka będzie mieć Centrum Kongresowe z prawdziwego zdarzenia. Za ponad 317 mln zł. Pomogła Bruksela.

Na przełomie sierpnia i września 2014 roku zostanie oddane do użytku Centrum Kongresowe w Krakowie - zapowiedział prezydent miasta Jacek Majchrowski. We wtorek podpisano umowę z konsorcjum Budimeksu i Ferrovialu, wykonawcą inwestycji. Zaoferowało ono cenę wynoszącą ponad 317 mln zł brutto, czyli sporo mniej, niż wynika z kosztorysu inwestorskiego (345 mln zł).
- To centrum jest potrzebne Krakowowi jak mało która inwestycja, by wypełniać funkcje metropolitalne, turystyczne i biznesowe - mówił prezydent Majchrowski.
Gmach, zlokalizowany przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz, w zamierzeniu projektantów stanie się nową "ikoną architektoniczną" miasta.
Obiekt o całkowitej powierzchni ponad 37 tys. mkw będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.
Największa sala audytoryjna z estradą pomieści do 2 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą mogły pomieścić 600 i 300 osób. Powstanie także zespół mniejszych sal konferencyjnych, sala wystawowa, parking podziemny na około 350 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne.
Wraz z realizacją obiektu zostanie przebudowany układ drogowy w rejonie ronda Grunwaldzkiego. Uporządkowana zostanie niewykorzystana przestrzeń. Powstaną nowe ulice oraz kilka mniejszych parkingami naziemnymi i plac dla wozów transmisyjnych. Wybudowany zostanie nowy terminal autobusowy i mikrobusowy, który zastąpi starą pętlę, działającą u zbiegu ulic Monte Cassino i Konopnickiej.
Przedsięwzięcie otrzymało 20 mln EUR unijnego dofinansowania w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Jest to jedna z najdroższych inwestycji spośród 36 projektów kluczowych dofinansowanych z unijnych środków w ramach tego programu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Kraków rusza z wielką inwestycją