KRD stawia na informację pozytywną

opublikowano: 16-10-2014, 00:00

Krajowy Rejestr Długów będzie nie tylko ostrzegać przed kontrahentami niepłacącymi na czas, ale i poleci uczciwych.

Krajowy Rejestr Długów (KRD), który od 11 lat gromadzi w swojej bazie dane o nierzetelnych płatnikach, postanowił zmienić kurs. Od tej pory otwiera się również na informacje pozytywne. W tym celu biuro uruchomiło program FairPay promujący przedsiębiorców i konsumentów, którzy terminowo wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych.

— Dopiero połączenie informacji o zobowiązaniach spłacanych terminowo i tych, które są płacone z opóźnieniem, pozwoli dokładnie ocenić wiarygodność płatniczą kontrahentów. Na całym świecie w bazach podobnie działających biur gospodarczych średnio 80 proc. stanowią informacje pozytywne a tylko 20 proc. negatywne. U nas te pierwsze są zdecydowanie niedoceniane. Trzeba to zmienić — mówi Adam Łącki, prezes KRD.

Pozytywne informacje gromadzone za pośrednictwem platformy FairPay znajdą się w raporcie KRD, który sprzedaje biuro. Wzbogacenie raportu o takie dane nie będzie się jednak wiązało z wyższym kosztem. Przekazanie informacji pozytywnej do bazy jest bezpłatne. Zainteresowani mogą samodzielnie zawnioskować za pośrednictwem platformy FairPay do swoich dostawców usług o dodatnie pozytywnej informacji, albo dostawca usług może zaproponować wpisanie takich danych swoim rzetelnym klientom i kontrahentom.

Do programu FairPay w roli ambasadorów dołączyło 14 firm, które będą przekazywać informacje o regularnym wywiązywaniu się z zobowiązań swoich klientów. To Play, PGE, Idea Bank, Idea Money, Bibby Financial Services, Poczta Polska, Vivus.pl, NetCredit, InCredit, Ekspres Kasa, Finan, Cemex, Poznański Fundusz Poręczeń Kredytowych, Inicjatywa Mikro oraz należąca do KRD Rzetelna Firma. Lokaus Notopoluos, prezes Vivus.pl, tłumaczy, że o ile klienci wyrażą zgodę, przekazywanie informacji będzie się odbywać w czasie rzeczywistym. Przy tym zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, terminowe płatności to te, w przypadku których od czasu terminowej ich realizacji nie minęło więcej niż 12 miesięcy, i zostały spłacone w wyznaczonym terminie albo z opóźnieniem nie dłuższym niż 59 dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane