Kredyt Lease chce zmiany sądu i syndyka dla Augusto

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 14-04-2003, 00:00

Kredyt Lease, jeden z wierzycieli Augusto, wystąpił o zmianę sądu, który nadzoruje upadłość producenta lodów. Wierzyciel uważa, że poznański syndyk działa na jego niekorzyść.

Kredyt Lease (KL), firma leasingowa, której spółka Augusto jest dłużna ponad 10,3 mln zł, wystąpiła o zmianę sądu, który nadzoruje upadłość do niedawna jednego z głównych graczy na rynku lodów. Chociaż główna fabryka Augusto znajduje się w Kaliszu, od kilku miesięcy siedzibą spółki jest Luboń koło Poznania. Augusto przeniesiono pod Poznań po postanowieniu sądu w Kaliszu o umorzeniu postępowania układowego (wrzesień 2002 r.) Zdaniem sądu, taki proces nie dawał szans na uzdrowienie firmy. Miesiąc później upadłość ogłaszał już sąd w Poznaniu.

Wierzyciele sugerują, że zmiana siedziby miała oddać proces upadłości „w bardziej przyjazne ręce”.

— Przeniesienie siedziby i zmiana sądu, powołanie rady wierzycieli, o której nie powiadomiono ani nas, ani niektórych banków, współpraca przy inwentaryzacji majątku z Leasing Partner, jednym z partnerów handlowych Augusto, świadczą, że syndyk działa z pominięciem praw wierzycieli — uważa Tomasz Chiliński, wiceprezes Kredyt Lease.

Twierdzi on, że zgodnie z prawem, postępowanie upadłościowe wszczyna sąd, w którego okręgu znajduje się zakład główny danej firmy.

— W tym przypadku byłby to sąd kaliski — uważa wiceprezes KL.

Kredyt Lease wcześniej prosił, aby na prowadzenie sprawy Augusto zwrócił uwagę prezes sądu poznańskiego.

— Postępowanie jest prowadzone zgodnie z przepisami prawa upadłościowego — odpowiedziała Anna Leppert-Starczewska, wizytator ds. gospodarczych sądu.

Kredyt Lease zapewnia, że jest właścicielem 12,5 tys. lodówek leasingowanych Augusto, które producent przestał spłacać w 2001 r. KL wypowiedział umowę jeszcze przed bankructwem Augusto, wydzierżawił sprzęt firmie Unilever, producentowi Algidy, a już po ogłoszeniu upadłości wystąpił do syndyka o wyłączenie tego majątku z masy upadłościowej. Tomasz Chiliński uważa, że sprawa przeciąga się, bo zamrażarki, a dokładniej sieć ponad 1000 dystrybutorów, chce przejąć inna firma. To od dystrybucji zależą sprzedaż i zyski producenta.

W fabryce Augusto dzierżawionej od syndyka produkcję lodów pod marką Augusto kontynuuje firma Trade Partner z Poznania. Wynajmuje ona biuro w siedzibie Leasing Partner (spółki, która pomagała syndykowi przy inwentaryzacji majątku Augusto i przez jakiś czas zatrudniała pracowników fabryki). Szefowie obu firm byli nieuchwytni, podobnie jak syndyk Augusto.

Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że Trade nie uznaje prawa własności KL do zamrażarek, ale przedstawił spółce wstępną propozycję handlową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kredyt Lease chce zmiany sądu i syndyka dla Augusto