Kredyt na innowacjejest rozchwytywany

Miało być 400 mln zł na kredyty technologiczne, ale firmy złożyły wnioski na 1,5 mld zł, więc urzędnicy szukają pieniędzy

531 wniosków z prośbą o dofinansowanie wysokości 1,55 mld zł wpłynęło do Banku Gospodarstwa Krajowego w ostatnim naborze kredytu technologicznego na lata 2007- -13. To szansa na dotację na wprowadzenie własnej technologii, która unowocześni produkcję i usługi, lub zakup rozwiązań już stosowanych na świecie (nie dłużej niż pięć lat). Kredyt może sięgnąć 4 mln zł, a 70 proc. tej kwoty może zostać umorzone.

— Do dyspozycji było 400 mln zł. Zwykle połowa wniosków jest pozytywnie opiniowana. Jeśli tak się stanie, może zabraknąć pieniędzy na dofinansowanie wszystkich wnioskodawców. Gdy tylko zostanie uchwalona ustawa budżetowa, wystąpimy o zmianę planu funduszu, by na wypłatę premii było 676 mln zł — zapowiada Agnieszka Buła-Kopańska, dyrektor departamentu instrumentów wsparcia w Ministerstwie Gospodarki (MG).

Brawo, ale…

Eksperci przyklaskują planom.

— To bardzo dobra informacja, bo wiele dobrych projektów będzie miało szansę na realizację — komentuje Michał Turczyk z Deloitte.

Problemów z brakiem pieniędzy można było uniknąć. — To konkurs zero-jedynkowy. Albo wniosek spełnia kryteria i dostaje dotację, albo nie. Nie ma listy rankingowej, na podstawie której można by dać pieniądze najlepszym. Szkoda, że od razu konkurs nie został przeprowadzony według takich reguł. Warto byłoby to zmienić w przyszłej perspektywie unijnej — podpowiada Michał Gwizda z Taxand Polska.

Co rozdanie lepiej

Urzędnicy są częściowo ofiarami własnego sukcesu. Szturm na kredyt technologiczny rozpoczął się, dopiero gdy zmieniły się przepisy i premia jest wypłacana w momencie zrealizowania inwestycji technologicznej, a nie wyprodukowania i sprzedaży towaru czy usługi. W 2009 r. podpisano tylko cztery umowy.

— W 2010 r. było ich 39 na kwotę 71 mln zł, w 2011 — 104 na 248 mln zł. W tym roku zawartych zostanie 290 umów na 700 mln zł — wylicza Agnieszka Buła-Kopańska. Kredyt jest tak popularny, że w ostatnich kilku naborach konkursy zamykano następnego dnia po starcie, a jeden z naborów został w ogóle odwołany. Dlatego MG wie, że kredyt technologiczny to znakomite narzędzie.

— Będziemy się starać wykorzystać kredyt technologiczny, podobnie jak wszystkie instrumenty, na które było zapotrzebowanie — mówi Agnieszka Buła-Kopańska.

409 mln EUR Tyle pieniędzy przeznaczono na kredyt technologiczny…

1528 …tyle wniosków zostało złożonych we wszystkich konkursach…

256,5 mln zł …tyle pieniędzy otrzymały już firmy…

142 …tyle inwestycji zostało zrealizowanych…

300 …a tyle powstało nowych produktów lub usług w wyniku wdrożenia nowych technologii.

Źródło: MG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kredyt na innowacjejest rozchwytywany