Kredyt podatkowy w zeznaniu za 2015 r.

opublikowano: 15-03-2016, 08:41

Kredyt podatkowy mogą uwzględnić w rocznym PIT zarówno podatnicy rozliczający działalność według skali podatkowej, jak i podatkiem liniowym.

Zarówno w zeznaniu składanym na formularzu PIT-36, jak i PIT-36L jest miejsce na uwzględnienie kredytu podatkowego, jeżeli przedsiębiorca z niego korzysta. Ponadto na wpisanie  jego spłat, gdy przyszedł na to czas dla podatnika. 

Kredyt podatkowy jest niczym innym, jak odroczeniem płacenia podatku dochodowego. Ten przywilej przysługuje osobom, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, czyli gdy nie rozkręcili biznesu na dobre. Mogą z niego skorzystać w drugim lub trzecim roku działalności. Przez rok przedsiębiorcy nie odprowadzają comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Potem jednak trzeba zaciągnięty u fiskusa dług zwrócić. 

Nie od razu podatnik musi zapłacić cały odroczony podatek. Przywilej polega na tym także, że jego spłatę rozkłada na raty, na pięć kolejnych lat. Każdego roku przedsiębiorca ma obowiązek doliczać do swojego dochodu 20 proc. dochodu, który osiągnął w roku „wolnym” od zaliczek. 

Obie sytuacje – zwolnienie z odprowadzania zaliczek, a potem ich ratalna zapłata – muszą być uwzględnione w rocznych PIT. W konsekwencji przedsiębiorca, który skorzystał z kredytu podatkowego w ubiegłym roku, musi teraz złożyć zeznanie za 2015 r., mimo że nie płacił podatku.     

Mimo zwolnienia z podatku osoba, która korzystała z kredytu w 2015 r. ma obowiązek złożyć roczne zeznanie. W części poświęconej informacjom dodatkowym musi zaznaczyć odpowiedni kwadrat – przeznaczony dla podatników korzystających ze zwolnienia w roku, za który jest składany PIT. Z kolei dalej, w części dotyczącej uzyskanych przychodów, kosztów, dochodów, strat i odprowadzonych zaliczek dochód objęty zwolnieniem powinien wpisać do specjalnej rubryki wyróżnionej w wierszu odnoszącym się do działalności gospodarczej. W PIT-36 jest to np. pozycja z numerem 58.

Inaczej wypełniają PIT podatnicy, którzy już spłacają kredyt. Oni mają obowiązek 20 proc. kwoty dochodu objętego kredytem łączyć z dochodem (stratą) z działalności gospodarczej, wykazanym w zeznaniach składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym korzystano ze zwolnienia z płacenia zaliczek. Doliczeń tych należy dokonać jednak najpierw w części C załącznika PIT/Z, który trzeba dołączyć do zeznania, a dopiero potem je przenieść do rocznego PIT, zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w załączniku. Ten PIT/Z muszą także wypełnić  osoby, które w ubiegłym roku korzystały ze zwolnienia. PIT/Z to informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym.

W każdym razie w zeznaniach za 2015 r. kredyt podatkowy musi być uwzględniony przez podatników, którzy z niego korzystali w latach 2010 - 2015 r. 

Z kredytu podatkowego może skorzystać podatnik, który w roku wcześniejszym miał przychód nie niższy niż 1 tys. EUR, zatrudniał co najmniej 5 pracowników i ma status małego przedsiębiorcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane