Kredytowe przeciąganie liny

Bartek Godusławski
opublikowano: 26-01-2015, 00:00

Rozpoczęła się publiczna licytacja pomysłów na rozwiązanie frankowego problemu

Po uwolnieniu kursu przez szwajcarski bank centralny frank gwałtownie umocnił się do niemal wszystkich walut świata. W Polsce trzeba za niego płacić około 4,3 zł, a przez chwilę kosztował nawet powyżej 5 zł. Zdaniem analityków, w najbliższej przyszłości nie ma szans na istotne osłabienie szwajcarskiej waluty i jej powrót do poniżej 4 zł. To oznacza problem dla ponad 550 tys. zadłużonych w tej walucie i rozpoczęcie publicznej licytacji, kto znajdzie lepsze rozwiązanie dla banków, kredytobiorców i gospodarki. Chorwacki rząd zareagował natychmiast, wprowadzając sztywny kurs franka do kuny na poziomie sprzed jego nagłego wystrzeleniaw górę. Węgrzy już w ubiegłym roku umożliwili obywatelom zmianę frankowych zobowiązań na forinty po kursie z 7 listopada.

Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF, ma inny pomysł. Sugeruje, żeby banki umożliwiły przewalutowanie kredytu po kursie z dnia zaciągnięcia pożyczki. Kredytobiorca musiałby wówczas jednak pokryć różnicę między poniesionym kosztem a tym, który poniósłby, gdyby zaciągnął kredyt w złotych.

Na razie propozycja szefa nadzoru finansowego spotyka się z chłodnym przyjęciem zarówno ekspertów, jak i rządu. Chociaż banki opieszale zareagowały na problemy swoich klientów, to obecnie w większości uwzględniają już ujemną stawkę LIBOR CHF, zmniejszają walutowe spready i nie żądają dodatkowych zabezpieczeń od kredytobiorców. Zdaniem Ministerstwa Finansów, to jednak plan minimum dla wyjścia z problemu, a problem trzeba rozwiązać bardzo szybko.

Pomysły szefa KNF kosztowałyby banki 34 mld zł >>>

Niech banki zrobią to po swojemu >>>

Pakiet pomocowy dla frankowiczów >>>

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Kredytowe przeciąganie liny