Kredytowy portret Polaka

opublikowano: 27-05-2018, 22:00

Na koniec 2017 r. w portfelach banków znajdowało się 2,1 mln kredytów mieszkaniowych udzielonych gospodarstwom domowym o łącznej wartości 380,7 mld zł

Na koniec 2017 r. w portfelach banków znajdowało się 2,1 mln kredytów mieszkaniowych (w tym na zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej czy na cele remontowe) udzielonych gospodarstwom domowym o łącznej wartości 380,7 mld zł — wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Ponadto w portfelach banków znajdowało się 0,2 mln kredytów, które zostały udzielone na inne cele, ale zabezpieczone były na nieruchomościach mieszkalnych.

Większość kredytów mieszkaniowych została udzielona w złotych (72,3 proc. w ujęciu ilościowym, 65,4 proc. w ujęciu wartościowym). Relatywnie wysoki udział kredytów walutowych wynikał z ich wzmożonej sprzedaży w latach 2007-08. Ich liczba, wartość i udział w portfelu systematycznie się zmniejszają, na skutek ich stopniowej spłaty, jak też przewalutowania części kredytów zagrożonych (w 2017 r. liczba kredytów zmniejszyła się o 26,1 tys., w tym kredytów w CHF o 22,5 tys., a ich wartośćaż o 30,6 mld zł, w tym kredytów w CHF o 27,1 mld zł, dzięki znacznemu umocnienia złotego względem walut głównych, a zwłaszcza względem CHF).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Kredytowy portret Polaka