Kremowa tarcza antysmogowa

opublikowano: 14-02-2020, 18:00

Polska doktorantka odkryła cząsteczkę, która działa jak tarcza antysmogowa. Zastosowana w kremach odbija ona cząsteczki smogu, metali oraz zanieczyszczeń i nie pozwala przedostać się im w głąb skóry.

Firma KF Niccolum powstała w 2015 roku. Założyła ją dr Izabela Zawisza, biofizyk, doktor Polskiej Akademii Nauk. Będąc jeszcze doktorantką w PAN, Zawisza pracowała w zespole zajmującym się alergią na metale, szczególnie na nikiel.  A problem jest spory, bo nikiel obecny jest praktycznie wszędzie: w sztućcach, biżuterii, obudowie laptopa czy telefonu. Opracowała i opatentowała molekułę Chitathione, która chroni skórę przed metalami ciężkimi. Oprócz tego cząsteczka ta działa również jak tarcza antysmogowa i chroni skórę przed zanieczyszczeniami z powietrza. 

Nie chcąc, by wiedza ta trafiła jedynie do szuflady, Zawisza postanowiła założyć własną firmę i skomercjalizować wyniki badań. W 2016 roku na rynku pojawiła się apteczna marka kosmetyków Nidiesque, chroniąca skórę przed alergią na metale. Później powstała lifestylowa marka kosmetyków pielęgnacyjno-ochronnych Nuev, z technologią metal screen, profilaktycznie chroniąca przed alergią kontaktową oraz smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.

Jak się szybko okazało część badawcza nie była tym najtrudniejszym elementem rozwoju produktu.

- Bardzo chciałam, żeby moja cząsteczka Chitathione znalazła się w produktach kosmetycznych i żeby ludzie zaczęli dbać o skórę stosując profilaktykę. Początkowo, chciałam sprzedać pomysł oraz zgłoszenie patentowe. W tym celu zwróciłam się do firm kosmetycznych, ale nie było przekonania do tego pomysłu. Spotykałam się z komentarzami, że gdyby to było rzeczywiście dobre, to już dawno powstałoby w Dolinie Krzemowej. Stąd zrodził się pomysł na poszukiwania prywatnych inwestorów. Udało się – mówi dr Izabela Zawisza, założycielka KF Niccolum.

Więcej o antysmogowych kosmetykach w materiale wideo. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane