Krepol złożył wniosek o upadłość

Dominika Malik
12-10-2001, 00:00

Krepol złożył wniosek o upadłość

Wierzyciele ZPW Krepol nie zgodzili się na objęcie postępowaniem układowym kwoty 14 mln zł i jej 80-proc. redukcję. Likwidator spółki złożył do Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej wniosek o ogłoszenie upadłości.

Zakłady Przemysłu Wełnianego Krepol z Bielska-Białej, będące od maja 2001 r. w likwidacji, utraciły szansę na kontynuację działalności, związanej z produkcją tkaniny z wełny. Antoni Szendzielorz, likwidator spółki, złożył do Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Decyzja ta została podjęta z powodu braku porozumienia z wierzycielami firmy.

Jeszcze w sierpniu przedsiębiorstwo realizowało drobne zamówienia, licząc na pozytywne rozwiązanie w sprawie postępowania układowego. Wierzyciele spółki nie przyjęli jednak propozycji likwidatora ZPW Krepol, która przewidywała, że układem zostanie objęta kwota 14 mln zł, zredukowana o 80 proc. Tylko w ten sposób firma mogła spłacić ponad 200 wierzycieli. Kontrahenci handlowi jednak gotowi byli zaakceptować jedynie redukcję 60 proc. długów. Dla przedsiębiorstwa wariant ten był niekorzystny. Decydujący głos w sprawie odrzucenia oferty spółki miało 10 głównych wierzycieli.

— Ze względu na ich stanowisko uznaliśmy, że kontynuowanie działalności jest bezpodstawne — tłumaczy Antoni Szendzielorz.

Ostatecznie sąd umorzył 4 września postępowanie. Firma czeka teraz na rozpatrzenie wniosku o upadłość. Likwidator zakłada, że zostanie on uwzględniony.

Obecnie spółka zadłużona jest na około 26 mln zł, a dodatkowo, z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych na około 3,5 mln zł. Ma także zobowiązania wobec ZUS.

Po ogłoszeniu przez sąd upadłości ZPW Krepol, mogą zostać wystawione na sprzedaż nieruchomości i ruchomości spółki.

— Obiekty produkcyjne zostały wycenione na 10 mln zł, natomiast maszyny i urządzenia na 2-3 mln zł — mówi Antoni Szendzielorz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Krepol złożył wniosek o upadłość