Kres wzrostów euro

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 11-06-2012, 00:00

WALUTY

Ubiegły tydzień obfitujący w decyzje władz monetarnych przyniósł krótkotrwałą poprawę nastrojów, którą odzwierciedlały wzrosty na giełdach oraz aprecjacja walut rynków wschodzących. W perspektywie tygodnia dolar stracił na wartości nie tylko względem euro, ale również w stosunku do pozostałych walut G-10 z wyjątkiem japońskiego jena. Korekcyjne wzrosty kursu EUR/USD dotarły do poziomu 1,2625, na którym usytuowane są minima ze stycznia bieżącego roku. Wspólną walutę wspierało wyhamowanie wyprzedaży obligacji skarbowych Hiszpanii oraz wzrost dyferencjału stóp procentowych. Należy jednak spodziewać się powrotu eurodolara do spadków — wsparcie 1,2440 zostanie pokonane i kurs będzie kontynuował zniżkę w kierunku 1,23. Zniżki EUR/USD będą iść w parze z osłabieniem złotego: kurs USD/PLN będzie zwyżkować do 3,55, a EUR/PLN do 4,37. Krzywa rentowności długu wyemitowanego w Madrycie będziesię nie tylko podnosić, ale także maleć będzie spread rentowności papierów dziesięcioletnich i dwuletnich.

Tykającą bombą jest hiszpański sektor bankowy, którego dokapitalizowanie może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny borykającej się z kryzysem zadłużeniowym i pogrążonej w recesji Hiszpanii. Uspokojeniu nastrojów w najbliższych dniach nie będą sprzyjać także zbliżające się wielkimi krokami wybory w Grecji. W kontekście zaplanowanego na 20 czerwca posiedzenia FOMC uwagę należy zwrócić także na serię wystąpień członków Komitetu dysponujących w obecnym roku prawem głosu. Wypowiadać się będą m.in. Tarullo, Williams i Lockhart, których poglądy są postrzegane jako stosunkowo wyważone, i których zdanie może w konsekwencji okazać się języczkiem u wagi przy decyzji o kontynuacji łagodzenia polityki pieniężnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane