"Król obligacji" spodziewa się wzrostu stopy długoterminowej

opublikowano: 11-12-2019, 18:45

Jeffrey Gundlach, nazywany „królem obligacji” szef DoubleLine uważa, że malejące obawy recesji w USA spowodują wzrost stopy długoterminowej.

Gundlach wskazał na relację ceny miedzi i złota, która jego zdaniem jest dobrym prognostykiem stóp w USA. Pokazuje ona, jego zdaniem, że rentowność obligacji 10-letnich USA powinna wynosić 2 proc. Obecnie wynosi 1,81 proc. Na początku roku sięgała 2,75 proc.

Jeffrey Gundlach
fot. Bloomberg

Szef DoubleLine kilka miesięcy temu szacował prawdopodobieństwo recesji na 75 proc. Obecnie uważa, że wynosi ono 35 proc. w okresie do końca 2020 roku. Jego zdaniem, zaufanie konsumentów i inne wyprzedzające wskaźniki poprawią się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Gundlach uważa, że większość tego, co zrobił w tym roku Fed pod przewodnictwem Jerome'a Powella, była „zła”. Bank centralny USA w mijającym roku trzykrotnie obniżał główną stopę procentową. W środę podejmie kolejną decyzję, ale nikt nie spodziewa się zmiany jej wysokości. Według Gundlacha, decyzje Fed w tym roku były motywowane głównie oczekiwaniami rynku obligacji, a nie potrzebami gospodarki. „Król obligacji” przekonuje, że szef Fed „mylił się za każdym razem” kiedy dochodziło do zmiany polityki.

Odnosząc się do przyszłorocznych wyborów prezydenckich, Gundlach uważa, że prezydent Donald Trump zostanie wybrany na drugą kadencję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane