Krosno wychodzi z cienia

Maciej Zbiejcik
23-12-2005, 00:00

Od dwóch sesji akcje Krosna wyraźnie drożeją. W środę zyskały ponad 5 proc., a wartość obrotów przekroczyła 15 mln zł. Wczoraj kurs rósł jeszcze szybciej, chwilami nawet o 8 proc. Tak silne wybicie notowań może dziwić, bo Krosno w tym roku nie rozpieszczało inwestorów. Od stycznia akcje spółki straciły na wartości ponad 40 proc. To jeden z najgorszych wyników na rynku akcji w tym roku.

Tegoroczna hossa ominęła Krosno, ale to nie przypadek. Giełdowa huta szkła, w której głównym udziałowcem jest Zdzisław Sawicki, podobnie jak cała branża przeżywa kryzys. Wystarczy prześledzić tegoroczne wyniki spółki, by znaleźć przyczynę kiepskich notowań. W pierwszych trzech kwartałach tego roku przychody krośnieńskiej grupy stopniały o 10 proc., wynik operacyjny o 60 proc., a zysk netto o blisko 70 proc. Nie wiedzie się także Irenie, innej giełdowej hucie szkła. Pierwsze dziewięć miesięcy tego roku zakończyła na minusie. Akcje największego w kraju producenta kryształów od początku roku straciły na wartości blisko 30 proc. Huty szkła kiepskie wyniki tłumaczą m.in. mniejszym popytem po wyjątkowo udanym 2004 r. Obie spółki to eksporterzy, więc dodatkowo tracą na bardzo silnym złotym. Do tego doszedł wzrost cen gazu wykorzystywanego w hutnictwie.

Jakie będą kolejne kwartały dla Krosna? Na rynku pojawiły się głosy, że już w IV kwartale spółka może zaprezentować lepsze wyniki niż te z poprzedniego kwartału. Na dodatek nie brakuje opinii o znaczącej poprawie w branży w przyszłym roku. Ale w dużym stopniu wyznacznikiem trendu notowań Krosna będzie kurs euro. Jeśli spółka doczeka się wyraźnego osłabienia złotego, to o wyniki i notowania można być raczej spokojnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Krosno wychodzi z cienia