KRRiT nie uzupełniła składu RN TVP

(Marek Druś)
22-11-2006, 17:47

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie uzupełniła w środę składu Rady Nadzorczej TVP; nie zdecydowała też, czy przedłużyć koncesję dla TV4. Rada podjęła natomiast uchwałę o przyznaniu koncesji dla kanału tematycznego TVP Historia.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie uzupełniła w środę składu Rady Nadzorczej TVP; nie zdecydowała też, czy przedłużyć koncesję dla TV4. Rada podjęła natomiast uchwałę o przyznaniu koncesji dla kanału tematycznego TVP Historia.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka KRRiT Aneta Jamorek, decyzja w sprawie uzupełnienia składu RN TVP zapadnie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

"KRRiT nie podjęła dziś tej decyzji, ponieważ zgłoszona była tylko jedna kandydatura. Będzie jeszcze druga. Prawdopodobnie zgłosi ją Tomasz Borysiuk (członek KRRiT)" - powiedziała Jamorek.

Do tej pory jedynym kandydatem do składu RN TVP jest prawnik Tomasz Siemiątkowski. Jego kandydaturę zgłosił Witold Kołodziejski. PAP nie udało się skontaktować z Borysiukiem w sprawie nowego kandydata.

RN TVP wymaga uzupełnienia, bo jej dwóch członków: Wojciech Hermeliński i Zbigniew Cieślak zostało wybranych na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. KRRiT może na razie wybrać tylko kandydata na miejsce Hermelińskiego, bowiem jedynie on został zaprzysiężony na sędziego TK, co wiązało się z rezygnacją z członkostwa w RN TVP. Termin zaprzysiężenia Cieślaka nie jest jeszcze znany, prawdopodobnie odbędzie się ono pod koniec grudnia.

W przyszłym tygodniu ma też być zakończona sprawa TV4. "Dyskusja żywo trwa i postanowiono ten punkt przenieść na przyszły tydzień" - powiedziała Jamorek.

Decyzja w sprawie przedłużenia koncesji dla TV4 odwleka się od kilku miesięcy, a KRRiT zamawia kolejne ekspertyzy prawne, które mają pomóc w rozstrzygnięciu, czy Rada może przedłużyć spółce Polskie Media (nadawca TV4) koncesję na kolejne dwa lata.

Problem polega na tym, że zgodnie z nową ustawą o radiofonii i telewizji, Polskie Media powinny złożyć wniosek o przedłużenie koncesji najpóźniej na rok przed upływem obecnej koncesji, która obowiązuje do 19 marca 2007 r. Polskie Media nie zrobiły tego w tym terminie. Spółka tłumaczy jednak, że jeszcze do 19 marca z ustawy medialnej wynikało, iż roczne wyprzedzenie dotyczy jedynie nadawców społecznych.

Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy Trybunał Konstytucyjny w opublikowanym 29 marca wyroku stwierdził, że roczne wyprzedzenie w sprawie wniosków o przedłużenie koncesji dotyczy także nadawców komercyjnych. Wyrok Trybunału opublikowano jednak dopiero 10 dni po 19 marca, czyli po terminie, do którego należałoby złożyć wniosek o wydłużenie koncesji.

Powstałe w tej sytuacji wątpliwości mają pomóc rozwiać zamówione przez KRRiT ekspertyzy prawne. Jeśli Rada nie zdecyduje się przedłużyć koncesji TV4 na zajmowane przez nią częstotliwości, rozpisany zostanie konkurs.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / KRRiT nie uzupełniła składu RN TVP