Krugman: Pakiet stymulacyjny UE jest za mały

MD
17-03-2009, 14:40

Pakiet stymulacyjny, proponowany przez Unię Europejską, jest za mały, powiedział Paul Krugman, laureat ubiegłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

Krugman, który we wtorek uczestniczył w seminarium w centrali UE w Brukseli, podkreślił, że oferowany przez władze Unii pakiet jest jeszcze skromniejszy niż oferowany przez administrację Baracka Obamy, który także uważa za zbyt niski. 

- Odpowiedź europejska jest naprawdę rozczarowująca – powiedział Krugman.

Ekonomista podkreślił, że USA i UE, które mają zbliżony produkt, powinny przeznaczać równowartość ok. 4 proc. PKB rocznie na ożywienie gospodarki. Tymczasem administracja Obamy zadeklarowała 2,5 proc. PKB, a władze Unii Europejskiej jeszcze mniej.
Krugman ostrzegł, że USA może wpaść w „pułapkę deflacyjną”, jak Japonia w latach 90., jeżeli nie przeznaczą więcej środków na ożywienie gospodarki.

Noblista podkreślił, że system świadczeń społecznych w Europie powoduje „automatyczną” stymulację gospodarki w okresach dekoniunktury. Jest ona znacznie mocniejsza niż w przypadku USA.

- Jest całkiem prawdopodobne, że w Europie będzie mniej ludzkiego cierpienia z powodu kryzysu niż w USA – powiedział Krugman.

MD, yahoo.co.uk 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Krugman: Pakiet stymulacyjny UE jest za mały