Kryptozagadka z pieniędzmi w tle

  • Piotr Nisztor
opublikowano: 19-11-2012, 00:00

Prywatna firma projektująca urządzenia certyfikowane przez ABW finansowała sympozjum współorganizowane przez służbę.

To był największy sukces polskich kryptologów. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej udało im się złamać kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Dzięki temu alianci wiedzieli o poczynaniach niemieckiej armii. 7 listopada z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (WAT) zorganizowano konferencję naukową. Organizatorami oprócz WAT były również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i spółka Krypton Polska. Konferencja została zorganizowana w ramach grantu naukowego przyznanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Krypton Polska dołożył 30 tys. zł.

— Kwota była przeznaczona na zaproszenie gości i ekspertów zagranicznych oraz katering dla uczestników — wyjaśnia Piotr Sapiecha, prezes Krypton Polska.

Wspólna organizacja konferencji przez ABW i prywatną firmę budzi jednak wątpliwości. Powód? Sprzęt projektowany przez spółkę jest certyfikowany przez agencję. Przykładem jest szyfrator IP Krypton K2 wersja 1.3.0, który pięć miesięcy temu otrzymał certyfikat agencji do poziomu „poufne”. Piotr Sapiecha przyznaje, że w przyszłości firma może starać się o certyfikatyABW dla kolejnych urządzeń.

— Biorąc pod uwagę przedmiot działalności spółki, plany rozwoju i prowadzone prace, nie wykluczamy w przyszłości wystąpienia do ABW o nadanie stosownego certyfikatu urządzeniom zaprojektowanym przez Krypton Polska — twierdzi prezes. Zdaniem płk.

Mieczysława Tarnowskiego, byłego szefa ABW, w tym kontekście finansowanie przez Krypton konferencji organizowanej przez ABW jest kontrowersyjne.

— Może to budzić wątpliwości dotyczące przyznawania przez agencję certyfikatów i podejrzenia, że ABW preferuje konkretną firmę. Jako organ stojący na straży bezpieczeństwa państwa agencja nie powinna sobie pozwalać na takie nieroztropne działania— mówi Mieczysław Tarnowski.

Wątpliwości ma też Marek Biernacki (PO), członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych, były szef MSWiA. Usprawiedliwia jednak agencję.

— ABW nie miałaby pieniędzy na sfinansowanie takiej konferencji. Trzeba jednak uważnie się przyglądać, czy agencja nie traktuje tej firmy łagodniej — mówi poseł. Nic kontrowersyjnego w finansowaniu konferencji ABW nie widzi natomiast Piotr Sapiecha.

— Konferencje o podobnym charakterze i tematyce, finansowanych na podobnych zasadach odbywają się w Polsce od wielu lat np. Krajowa Konferencja Kryptografii i Ochrony Informacji Enigma czy Military Communications and Information Systems Conference — twierdzi prezes Krypton Polska. Maciej Karczyński, rzecznik ABW, twierdzi, że za organizację konferencji odpowiadała WAT, która ustalała zakres udziału poszczególnych podmiotów.

— Ze strony ABW do publicznego przedstawieniazakwalifikowana została prezentacja „Rola Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w procesie kryptograficznej ochrony informacji” — dodaje Maciej Karczyński.

Rzecznik agencji podkreśla, że żaden z prelegentów nie otrzymał wynagrodzenia, a w ABW nie ma obecnie wniosków certyfikacyjnych złożonych przez Krypton Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu