Kryształy żegnają Inowrocław

Marcin Goralewski
opublikowano: 26-04-2006, 00:00

Kiepskie wyniki huty zmuszają do szukania oszczędności. W grę wchodzi przeniesienie produkcji kryształów do Huty Violetta.

Giełdowa Huta Szkła Irena przygotowuje nową strategię.

— Niebawem powinna zapaść decyzja dotycząca dalszej produkcji szkła kryształowego. Nie będziemy zaskoczeni, jeśli zarząd zechce wstrzymać produkcję — mówi jeden z pracowników Ireny.

— Żadne decyzje nie zapadły — odpowiada Andrzej Goraj, nowy wiceprezes Ireny.

Faktem jest jednak, że kontrolowana przez Mariana Kwietnia spółka (należy do niego także Wistil produkujący porcelanę) przygotowuje się do inwestycji, która pozwoli na rozbudowę mocy produkcyjnych szkła sodowego (szklanki, kieliszki). Koszt włoskiej linii nie przekroczy 3 mln EUR.

— Popyt na kryształy nie rośnie, a eksport psuje mocny złoty. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku szkła sodowego — wyjaśnia Andrzej Goraj.

Irena nie zrezygnuje z kryształów. Będą one produkowane w spółce zależnej — Hucie Violetta.

— Koncentracja produkcji może mieć sens — ocenia Hanna Kędziora, analityk BDM PKO BP.

To jednak marne pocieszenie dla pracowników inowrocławskiej Ireny. Od kilku miesięcy trwają zwolnienia, które teraz mogą przybrać na sile. Związki zawodowe szacują, że z 750 osób ubędzie ponad 100.

— Zarząd jest jednak rozliczany za efekty pracy, wynik finansowy — twierdzi Andrzej Goraj.

W ubiegłym roku grupa kapitałowa Ireny miała 113,29 mln zł sprzedaży i 2,8 mln zł straty netto. Ten rok nie przyniesie kokosów.

— Po pierwszym kwartale nie należy spodziewać się spektakularnych osiągnięć. Nie zanotowaliśmy strat, ale nie ma też zysków — mówi Andrzej Goraj.

Jego zdaniem, wyniki mogą się zmienić, dopiero gdy zacznie działać linia do produkcji szkła sodowego, czyli w czwartym kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu