Kryzys? Polimex przyjmuje do pracy

KSA
opublikowano: 07-11-2008, 00:00

Budowlano-

Budowlano-

-inżynieryjna grupa nie

narzeka na brak zamówień.

Wciąż chce poprawiać

przychody i zyski w tempie

20-25 proc. rocznie.

Spowolnienie w budownictwie nie dotyka na razie grupy Polimeksu-Mostostalu.

— Nasz obecny portfel zamówień opiewa na około 6,5 mld zł, z czego 2/3 przypada na przyszły rok — mówi Konrad Jaskóła, prezes spółki.

Jeśli dodać do tego kontrakt na budowę stadionu Legii, jego wartość wzrasta do 7 mld zł. Umowa ma zostać podpisana w przyszłym tygodniu.

Zarząd twierdzi, że siła Polimeksu drzemie w dywersyfikacji i kompleksowości usług. Spółka jest zadowolona z segmentu energetycznego.

— W perspektywie najbliższych lat planowane jest uruchamianie co roku 1000 MW mocy, co łączy się z inwestycją 2 mld EUR za każdym razem — informuje Konrad Jaskóła.

Grupa liczy, że weźmie udział w budowie instalacji do odsiarczania spalin w Elektrowni Dolna Odra i budowie nowych bloków energetycznych w Elektrociepłowni Siekierki oraz Elektrowni Rybnik.

Polimex dobrze radzi sobie też w segmencie drogowym. Narzeka jednak na tempo rozpisywania przetargów.

— Podaż nowych kontraktów jest zbyt wolna. Zgłaszają się do nas mniejsze firmy, które chcą być podwykonawcami. Mają moce, ale nie ma dla nich zleceń — mówi prezes.

Jest natomiast zadowolony z wysypu prac w segmencie kolejowym. Tylko w III kw. podmioty z grupy zdobyły kontrakty (częściowo w konsorcjach) na ponad 200 mln EUR.

Prezes podkreśla, że również segment budownictwa ogólnego trzyma się dobrze. Oczywiście nieco zawodzi tylko deweloperka, ale stanowi średnio jedynie około 3 proc. w przychodach Polimeksu.

— Jako grupa jesteśmy spokojni. Mamy niewykorzystane linie kredytowe i aktywa, które potencjalnie moglibyśmy upłynnić, gdyby nadarzyła się ciekawa okazja do akwizycji — konkluduje Konrad Jaskóła.

Polimex będzie się starał utrzymać wzrost przychodów i zysku netto o 20-25 proc. rocznie. W III kw. poprawił przychody o 16,2 proc., do 1,08 mld zł, i zysk netto o 54 proc., do 33,3 mln zł. Wyniki były zgodne z oczekiwaniami. Michał Sztabler z DM PKO BP zwrócił jedynie uwagę na wysokie koszty finansowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu