Kto pierwszy cel wyznaczył...

Jacek Zalewski
opublikowano: 05-12-2003, 00:00

Długość „Korowodu” Marka Grechuty i Leszka A. Moczulskiego jest niczym wobec tasiemca pod tytułem „Kto pierwszy zaproponował obniżenie stawki podatku od automatów do gier z 200 do 50 euro”. Do tegoż nurtu wpisuje się zamieszczony poniżej list. Co najmniej dwa sformułowania autora dowodzą, iż ledwie słyszał on dzwon w dalekim kościele. Jedno to „poprawka kompromisowa między stanowiskiem rządowym a stanowiskiem komisji” — otóż w projekcie Rady Ministrów z 19 lipca 2002 r. podatek wynosił 200 euro, a w sprawozdaniu komisji z 18 grudnia 2002 r. przedstawionym do drugiego czytania... też 200 euro! Druga nieprawda to „stopniowe dochodzenie do 200 euro” — wszak dojść mamy tylko do 125 euro!

Powtórzę zdanie z komentarza wtorkowego: „Z niejasnych powodów obwiniające się wzajemnie o kłamstwa strony grzebią w pracach... podkomisji, czyli w drugiej połowie 2002 r.”. Dokumenty z 25 września 2002 r. nie pozostawiają wątpliwości: Anita Błochowiak podpisała poprawkę o obniżeniu stawki z 200 do 50 euro, Zbigniew Chlebowski zaś nic takiego nie podpisał. Czy zgłosił ustnie — o to właśnie kłócą się SLD i PO. Całe to roztrząsanie jest pozbawione sensu, albowiem propozycja obniżenia stawki trafiła ostatecznie na poziomie komisji DO KOSZA!

Jedyną poprawkę skuteczną — o obniżce do 50 euro i kroczącym dochodzeniu do 125 euro — wniosła OD NOWA w drugim czytaniu posłanka Błochowiak, wykonując polityczną dyspozycję rządu. Oto jej dosłowne wystąpienie na posiedzeniu komisji, rozpatrującej 26 lutego 2003 r. poprawki z drugiego czytania: „Wyczerpująca dyskusja na ten temat prowadzona już była wcześniej, a moja propozycja zawarta jest w zestawieniu przedstawionym państwu. Proszę komisję o jej przyjęcie”.

Zaraz, zaraz, jak to się kończy „Korowód”? O, już sobie przypomniałem: „pytać wciąż będziemy, pytać po kryjomu...”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kto pierwszy cel wyznaczył...