Kto wystawia fakturę VAT

Aleksandra Pacowska-Brudło
03-02-2005, 00:00

Aby zastosować właściwą stawkę VAT na usługi spedycji, trzeba się najpierw przyjrzeć, jakiego rodzaju transportu dotyczy ta usługa.

W myśl przepisów o VAT, nie każdy transport, który kończy się poza granicami Polski, jest transportem międzynarodowym.

Usługa transportu

Po 1 maja transport towarów, który zaczyna się i kończy na terenie dwóch różnych państw członkowskich, jest określany mianem wewnątrzwspólnotowego transportu towarów. Nie ma przy tym znaczenia, czy przebiega on przez inne kraje członkowskie czy też kraje trzecie. Istotne jest, gdzie się rozpoczął i gdzie zakończył. W opisanym przez przedsiębiorcę przypadku, choć transport dokonywany jest przez Ukrainę i Białoruś, będzie on wewnątrz- wspólnotowym transportem towarów, bo rozpoczął się w Polsce, a zakończył na Litwie.

Zgodnie z ustawą, taki transport jest opodatkowany w kraju, gdzie się rozpoczął. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek — jeśli nabywca usługi transportu podał usługodawcy numer VAT, pod którym jest zidentyfikowany na terytorium innego kraju Unii niż kraj rozpoczęcia transportu, to miejscem świadczenia usługi jest kraj, który wydał ten numer. Jeśli więc nabywca usługi transportowej poda polskiemu przewoźnikowi litewski numer VAT, wówczas usługa będzie w całości opodatkowana na Litwie. Tam przypadnie miejsce świadczenia usługi transportowej polskiego przewoźnika. Jeśli natomiast nabywca nie poda przewoźnikowi numeru VAT, wówczas usługa będzie w całości opodatkowana na terytorium Polski.

Usługa spedycji

W podobny sposób będzie opodatkowana usługa spedycji, jeśli jest bezpośrednio związana z wewnątrzwspólnotowym transportem towarów. Zgodnie z polską ustawą, taka usługa jest opodatkowana w kraju, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Tam przypada jej miejsce świadczenia. Jeśli jednak nabywca usługi podał dla tej czynności usługodawcy swój numer VAT, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT na terytorium kraju Unii innym niż ten, na którym ma miejsce usługa, miejscem świadczenia staje się ten kraj Unii, który wydał nabywcy numer VAT.

Załóżmy, że białoruski nabywca nie jest zarejestrowany na VAT w żadnym z krajów Unii. Nie posiada więc numeru VAT, który determinowałby kraj opodatkowania usługi spedycji. W związku z tym, zgodnie z generalną zasadą, usługa spedycji będzie w naszym przypadku opodatkowana w Polsce, bo tutaj rozpoczął się transport. Polski spedytor wystawi więc fakturę VAT i naliczy 22 proc. VAT od całości usługi, również w części dotyczącej transportu wykonanego na terytorium Ukrainy i Białorusi. Należy tu podkreślić, że taka usługa przed 1 maja 2004 r. podlegała stawce 0 proc. VAT. Obecnie białoruski nabywca będzie musiał zapłacić 22 proc. VAT na usłudze polskiego przewoźnika. Nie będzie on mógł jednak odzyskać tego VAT na zasadach zwrotu VAT dla zagranicznych podmiotów.

Może się jednak zdarzyć tak, że białoruski nabywca jest zarejestrowany na VAT, w którymś z krajów Unii innym niż Polska. W takim przypadku, o ile poda on polskiemu spedytorowi nadany mu numer VAT, usługa spedycji nie będzie opodatkowana w Polsce, a w kraju, który wydał białoruskiemu nabywcy ten numer VAT. Polski spedytor wystawi fakturę, ale nie naliczy podatku VAT. Usługa będzie bowiem w całości opodatkowana w kraju Unii innym niż Polska. Polski spedytor na fakturze powinien umieścić adnotację, że podatek rozlicza nabywca. Białoruski nabywca rozliczy podatek VAT w kraju Unii, który nadał mu numer VAT.

Aleksandra Pacowska-Brudło starszy konsultant w Zespole VAT firmy Deloitte

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Pacowska-Brudło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Kto wystawia fakturę VAT