Kto zaskoczy, kto rozczaruje

opublikowano: 01-08-2017, 22:00

Analitycy mBanku podpowiadają, w których spółkach warto zagrać pod dobre wyniki za drugi kwartał

Finanse — Analitycy oczekują, że wyniki banków wspierać będą rosnące wolumeny kredytów detalicznych, które spowodują jednocześnie lekki wzrost marży odsetkowej oraz normalizację po stronie kosztu ryzyka. Za najatrakcyjniejsze uważają akcje PKO BP oraz Skarbca Holding, który zanotuje success fee.

Zobacz więcej

Fot. Krystian Maj - Forum

Chemia — Po drugim kwartale wysokim stopniem zaawansowania całorocznych prognoz mają się pochwalić Ciech i Grupa Azoty, natomiast sporego spadku wyników w porównaniu z poprzednim kwartałem można oczekiwać po Synthosie.

Paliwa — Rafinerie powinny pochwalić się kolejnymi bardzo dobrymi wynikami, które przełożą się na podniesienie całorocznych prognoz, ale analitycy mBanku pozostają sceptyczni wobec otoczenia makro w kolejnych kwartałach. Wynik PGNiG ma natomiast potwierdzić realność przekroczenia 7 mld zł EBITDA w 2017 r.

Energetyka — Motorem poprawy w polskich spółkach będzie obszar obrotu z uwagi na niższe koszty OZE. W CEZ dynamika zysków pozostanie natomiast ujemna z powodu niższych cen energii.

Telekomunikacja, media, IT — W tym sektorze słabą dynamikę zanotować ma zwłaszcza Asseco Poland (w przeciwieństwie do ASEE i ABS), dobrych wyników spodziewaćsię można natomiast w Agorze i Orange Polska, prognozują analitycy.

Przemysł i metale — Eksperci mBanku pozytywnej dynamiki wyników oczekują w Apatorze, Boryszewie, Grupie Kęty, KGHM, Kernelu, Kruszwicy i Pfleiderer Group, natomiast negatywnej w Alumetalu, Stelmecie i Vistalu.

Budownictwo — Po drugim kwartale wykonanie rocznych prognoz w budowlance może wyglądać nominalnie słabo i zarazem poniżej sezonowych wzorców. Spółki z obszaru budownictwa kolejowego zaliczą kolejny słaby kwartał i pierwsze półrocze mogą zakończyć ze stratą. Backlogi w branży są jednak bardzo wysokie, co znajdzie odzwierciedlenie w wynikach drugiej połowy roku.

Deweloperzy — Z uwagi na niską liczbę przekazań lokali (spadek o 13 proc. r/r) wyniki deweloperów mieszkaniowych będą raczej przeciętne (pozytywnymi wyjątkami mają być Dom Development i Atal). Znacznie większy potencjał branża przygotowała na drugą połowę roku, a w szczególności czwarty kwartał, przewidują analitycy. Wśród deweloperów komercyjnych spodziewają się dobrych wyników i wysokiego wykonania rocznych prognoz przez GTC i Echo.

Handel — Rezultaty powinny poprawić CCC, LPP (bardzo dobry sezon sprzedażowy w obu spółkach), AmRest oraz Eurocash, który odwróci trend po pięciu spadkowych kwartałach. W TXM zmniejszenie sprzedaży przy rosnącej bazie kosztowej r/r negatywnie wpłynie na rezultaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu