Kuba wydrukuje nowe banknoty

BANKI CENTRALNE Kuba, która liczy na poprawę kontaktów polityczno-handlowych z USA, będzie drukować nowe banknoty o wyższych nominałach.

Mają one wejść do obiegu już w lutym. To krok w kierunku ujednolicenia podwójnego systemu walutowego i reakcja na presję inflacyjną. Kubański bank centralny wypuści na rynek banknoty o nominałach 200, 500 i 1000 peso, znacząco poszerzając dotychczasowy zakres nominałów, z których najwyższy ma obecnie wartość 100 peso. Odpowiada on około 4 USD. Kubański rząd już w 2013 r. ogłosił, że zamierza wyeliminować podwójny system walutowy, ale nie określił harmonogramu zmian. Większość Kubańczyków zarabia i kupuje towary w lokalnym peso o wartości około 4 centów. Natomiast w turystyce, jednym z głównych źródeł dewiz dla wyspy, operuje się wymienialnym peso o wartości mniej więcej 1 USD. Operowanie i zakupy np. mebli czy urządzeń elektrycznych przy tak niskich nominałach (najczęściej do tego celu wykorzystywane były banknoty o nominałach 20 i 50 peso) mocno utrudniało transakcje. Aby kupić droższe towary, klient musiał przynieść dużą ilość gotówki, co nie zawsze było bezpieczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Kuba wydrukuje nowe banknoty