Kuczyński: niespodzianki nie ma

  • PAP
opublikowano: 14-02-2019, 11:25

Gospodarka rozwijała się szybko, niespodzianki nie ma - tak analityk Piotr Kuczyński skomentował dla PAP czwartkowe dane GUS dot. 4,9-proc. wzrostu PKB w IV kwartale. Dodał, że w najbliższych kwartałach na pewno dojdzie do spowolnienia - wzrost PKB może wynieść ok. 3-4 proc.

Piotr Kuczyński
Zobacz więcej

Piotr Kuczyński wideo PAP

Jak poinformował w czwartek w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny, Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2018 roku wzrósł o 4,9 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 5,1 proc. rdr w III kw. Pełne dane o PKB w IV kwartale GUS poda 28 lutego.

"Dane, które były podane za cały rok, czyli 5,1 proc. wzrostu PKB sugerowały, że cały kwartał może być nieco niższy niż 5 proc." - wskazał główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Dodał, że prognozowana przez analityków wartość to 4,8 proc., a zatem "niespodzianki nie ma". "Jest 4,9 proc. - 0,1 pkt proc. to nie jest duża różnica" - powiedział.

Ekspert podkreślił, że gospodarka rozwijała się szybko. A wynik poniżej 5 proc. to "żaden minus".

Według Kuczyńskiego w najbliższych kwartałach na pewno zobaczymy jakieś spowolnienie. "To jest nieuniknione, dlatego że widzimy spowolnienie u naszych partnerów zagranicznych - bardzo poważne w Niemczech, a także spowolnienie w całej strefie euro. Również jeśli chodzi o świat - globalne spowolnienie też już jest widoczne" - zaznaczył.

Podkreślił jednak, że nadal będziemy mieć do czynienia ze wzrostem. "Najbardziej prawdopodobne jest to, że wzrost PKB będzie w okolicach 3-4 proc. - plus/minus 0,1-0,3 pkt proc. Ale to wszystko zależy od tego czy Chiny dogadają się ze Stanami Zjednoczonymi. Jak się dogadają to będzie pewnie powyżej 4 proc., jeśli nie - to dużo poniżej 4 proc." - wskazał."Wszystko wisi teraz na globalnej koniunkturze, a ta z kolei zależy od kontaktów handlowych Stanów Zjednoczonych" - podsumował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Pkb