KUKE: w czerwcu wzrósł polski eksport

ISBNews
opublikowano: 05-08-2014, 11:55

Eksport z Polski wzrósł o 9,4% r/r i wyniósł 13,974 mld euro w czerwcu br. (w ujęciu miesięcznym wzrósł o 2,4%), wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Korporacja podtrzymała prognozy, według których eksport zwiększy się w całym 2014 r. o 9,3%, a w 2015 r. - o 11,9%.

"Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w czerwcu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w czerwcu eksport z Polski wyniósł 13,974 mld euro. Był więc o 2,4% większy niż w maju i jednocześnie o 9,4% większy niż w czerwcu 2013 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 57,799 mld tj. o 1,4% więcej niż w maju i równocześnie o 5,6% więcej niż przed dwunastoma miesiącami." - czytamy w komunikacie.

KUKE tłumaczy, że obserwowany w czerwcu wzrost obrotów wynika w części z czynników o charakterze sezonowym. Zazwyczaj po okresie niższej aktywności w maju, czerwiec przynosi wzrost obrotów związany między innymi z zatowarowaniem handlu na okres wakacyjny. Po części są to też zwiększone zakupy surowców i półproduktów przez niektórych producentów. Tym jednak razem skala wzrostu okazała się nieco niższa od typowej. Stało się tak za sprawą wyraźnie wyższego niż oczekiwano wyniku wypracowanego w maju. Część bowiem dostaw została zrealizowana wcześniej, a baza do porównań też okazała się większa niż zazwyczaj. W konsekwencji roczna dynamika eksportu uległa w czerwcu ograniczeniu do 9,4% z 11,3%. Należy jednak podkreślić, że wciąż pozostaje ona wysoką.

"Niepokoi zaognianie się konfliktu na linii Kijów - Moskwa. Przekłada się to na pogłębiające się ograniczenie sprzedaży naszych towarów na tamtejsze rynku. Według zestawień Głównego Urzędu Statystycznego w okresie I – V spadek eksportu do krajów Europy Środkowej i Wschodniej sięgnął 11,0%. W przypadku Rosji spadek oszacowano na 9,4%, a Ukrainy 25,1%. Jest on wywołany tak spadkiem tamtejszego popytu konsumpcyjnego (klienci w okresie zagrożenia ograniczają zakupy do najbardziej podstawowych artykułów) jak również administracyjnymi ograniczeniami importu z Polski (np. w zakresie artykułów spożywczych). Jedynie w przypadku Białorusi zanotowano wzrost sprzedaży o 5,7%. Być może jednak część owego wzrostu dotyczy towarów reeksportowanych później dalej (np. dla odbiorców z Rosji)." - czytamy dalej.

Korporacja oczekuje, że w okresie czerwiec – sierpień 2014 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 6,7% w euro, a w wymiarze złotowym o 3,3%.

"Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2014 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 170,5 mld euro, co stanowić będzie wynik o 9,3% wyższy niż w roku 2013. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 704,8 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 7,7% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2013" - napisano także w materiale.

Według KUKE,  wroku 2015 eksport może zwiększyć się do 190,8 mld euro (o 11,9%), co w wymiarze złotowym odpowiadać będzie kwocie 763,7 mld (wzrost o 8,4%).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane