KUKE: w czerwcu wzrósł polski eksport

ISBNews
opublikowano: 05-08-2014, 11:55

Eksport z Polski wzrósł o 9,4% r/r i wyniósł 13,974 mld euro w czerwcu br. (w ujęciu miesięcznym wzrósł o 2,4%), wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Korporacja podtrzymała prognozy, według których eksport zwiększy się w całym 2014 r. o 9,3%, a w 2015 r. - o 11,9%.

"Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w czerwcu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w czerwcu eksport z Polski wyniósł 13,974 mld euro. Był więc o 2,4% większy niż w maju i jednocześnie o 9,4% większy niż w czerwcu 2013 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 57,799 mld tj. o 1,4% więcej niż w maju i równocześnie o 5,6% więcej niż przed dwunastoma miesiącami." - czytamy w komunikacie.

KUKE tłumaczy, że obserwowany w czerwcu wzrost obrotów wynika w części z czynników o charakterze sezonowym. Zazwyczaj po okresie niższej aktywności w maju, czerwiec przynosi wzrost obrotów związany między innymi z zatowarowaniem handlu na okres wakacyjny. Po części są to też zwiększone zakupy surowców i półproduktów przez niektórych producentów. Tym jednak razem skala wzrostu okazała się nieco niższa od typowej. Stało się tak za sprawą wyraźnie wyższego niż oczekiwano wyniku wypracowanego w maju. Część bowiem dostaw została zrealizowana wcześniej, a baza do porównań też okazała się większa niż zazwyczaj. W konsekwencji roczna dynamika eksportu uległa w czerwcu ograniczeniu do 9,4% z 11,3%. Należy jednak podkreślić, że wciąż pozostaje ona wysoką.

"Niepokoi zaognianie się konfliktu na linii Kijów - Moskwa. Przekłada się to na pogłębiające się ograniczenie sprzedaży naszych towarów na tamtejsze rynku. Według zestawień Głównego Urzędu Statystycznego w okresie I – V spadek eksportu do krajów Europy Środkowej i Wschodniej sięgnął 11,0%. W przypadku Rosji spadek oszacowano na 9,4%, a Ukrainy 25,1%. Jest on wywołany tak spadkiem tamtejszego popytu konsumpcyjnego (klienci w okresie zagrożenia ograniczają zakupy do najbardziej podstawowych artykułów) jak również administracyjnymi ograniczeniami importu z Polski (np. w zakresie artykułów spożywczych). Jedynie w przypadku Białorusi zanotowano wzrost sprzedaży o 5,7%. Być może jednak część owego wzrostu dotyczy towarów reeksportowanych później dalej (np. dla odbiorców z Rosji)." - czytamy dalej.

Korporacja oczekuje, że w okresie czerwiec – sierpień 2014 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 6,7% w euro, a w wymiarze złotowym o 3,3%.

"Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2014 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 170,5 mld euro, co stanowić będzie wynik o 9,3% wyższy niż w roku 2013. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 704,8 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 7,7% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2013" - napisano także w materiale.

Według KUKE,  wroku 2015 eksport może zwiększyć się do 190,8 mld euro (o 11,9%), co w wymiarze złotowym odpowiadać będzie kwocie 763,7 mld (wzrost o 8,4%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane