KUKE: w lipcu wzrósł eksport i import

ISBNews
opublikowano: 28-08-2015, 18:32

Eksport z Polski wzrósł o 6,3% r/r do 14,26 mld euro w lipcu br. i był zbliżony do odnotowanego w czerwcu, wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Korporacja obniżyła prognozę wzrostu eksportu na cały rok do 10,8% z oczekiwanych w ub. miesiącu 12,3%.

"Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w lipcu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w lipcu eksport z Polski wyniósł 14,255 mld euro. Był więc zbliżony do notowanego w czerwcu i jednocześnie o 6,3% większy niż w lipcu 2014 r." - czytamy w komunikacie.

Liczony w złotych eksport wyniósł 60,268 mld, tj. o 1,6% więcej niż w czerwcu i równocześnie o 8,5% więcej niż przed dwunastoma miesiącami.

"Lipcowa stabilizacja w zakresie obrotów eksportowych nie jest zjawiskiem typowym. Wraz z początkiem wakacji dominują bowiem wzrosty. Jest to związane z nieco większą aktywnością handlu w okresie letnim, ale również przygotowywaniem się do zmniejszenia dostaw w sierpniu - kiedy to część producentów przechodzi doroczne przeglądy ciągów technologicznych (wysyłając załogę produkcyjną na urlop). Przed rokiem w lipcu sprzedaż eksportowa uległa zwiększeniu w stosunku do czerwcowej o 4,3%" - czytamy dalej.

Według KUKE, na nietypową dla lipca stagnację eksportu w br. wskazują wyniki przemysłu i dane o obrotach handlu hurtowego. W konsekwencji roczna dynamika eksportu mogła okazać się istotnie niższa od notowanej w czerwcu. W miejsce 10,9% pojawi się w statystykach 6,3% - najsłabszy wynik od stycznia br.

Korporacja oczekuje, że w okresie lipiec-sierpień 2015 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 7,6% w euro, a w wymiarze złotowym o 8,5%.

"Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2015 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 174,3 mld euro, co stanowić będzie wynik o 10,8% wyższy niż w roku 2014. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 723,6 mld co odpowiadać będzie wzrostowi o 10,0% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2014" - napisano w komunikacie.

Utrzymanie dobrej dynamiki eksportu opierać się będzie na stopniowej poprawie koniunktury na rynku europejskim, a być może również w ostatnich miesiącach roku na długo oczekiwanej normalizacji sytuacji u wschodnich partnerów Polski.

"Wspomniane czynniki jeszcze silniej oddziaływać będą w roku 2016 - ich wpływ będzie bowiem widoczny w statystykach wszystkich miesięcy. W związku z tym dynamika eksportu, mimo wysokiej bazy z roku 2015, wciąż pozostawać będzie wysoka na poziomie 10,2% w statystykach prowadzonych w euro. Oznaczać to będzie wypracowanie sprzedaży zagranicznej sięgającej 192,1 mld euro. W statystykach złotowych eksport w roku 2016 prognozowany jest na 769,2 mld co oznaczać będzie wynik o 6,3% wyższy niż w roku 2015" - konkluduje KUKE.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu