Kukiz: poprzemy cześć projektów PiS, jeśli będą konsultowane

PAP
opublikowano: 18-11-2015, 15:57

Odbudowa bezpieczeństwa państwa, obniżenie wieku emerytalnego i podwyższenie kwoty wolnej od podatku – to zdaniem Pawła Kukiza, lidera Ruchu Kukiz’15 pozytywne elementy programu rządu, które Ruch będzie popierał pod warunkiem odpowiednio wczesnych konsultacji.

Kukiz wyraził zadowolenie z zasugerowanego przez szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego rozważenia zmiany konstytucji, zaznaczył jednak, że „w expose pani premier, na ten temat nie usłyszeliśmy ani słowa”.

"Ja naprawdę liczyłem na to, że to będzie rząd wielkiej zmiany, że to będzie rząd, który będzie dążył do upodmiotowienia obywatela, nada obywatelowi kontrolę nad władzą, że to będzie rząd, który będzie głośno mówił o konieczności zmiany ordynacji wyborczej na większościową, rząd, który będzie się kontaktował (…) z obywatelami” – mówił. Dodał, że liczył też, że w expose pojawi się zapowiedź wzmocnienia roli referendum.

Szef klubu Kukiz'15 powiedział, że zgadza się z premier Beatą Szydło, że należy naprawić „wymiar niesprawiedliwości”. Zaznaczył jednak, że obawia się połączenia funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości. „Jestem zwolennikiem wybierania prokuratora w wyborach powszechnych, jak również wybierania sędziów pierwszej instancji w wyborach powszechnych, tzw. sędziów pokoju” - mówił. Dodał, że oświadczenia majątkowe sędziów powinny być publikowane.

Kukiz przekonywał, że konieczna jest też zmiana zasad funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ dotychczas zachowywał się on - według niego - jak „trybunał dyspozycyjny wobec władzy”.

Zdaniem Kukiza większość zapowiedzi w expose była zbyt ogólna i nie poparta konkretami. Zaznaczył jednak, że dostrzega w programie rządu pozytywne elementy, takie jak, m.in. odbudowa bezpieczeństwa państwa, obniżenie wieku emerytalnego i podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Zapowiedział, że Ruch będzie te postulaty popierał, pod warunkiem odpowiednio wcześnie przeprowadzonych konsultacji projektów ustaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu