Kukurydza najdroższa od 7 lat

opublikowano: 09-02-2021, 12:55

Popyt z Chin i zła pogoda w Ameryce Południowej wywindowały cenę kukurydzy do poziomu z połowy 2013 roku, donosi The Telegraph.

Kukurydza jest najdroższa od 7 lat na rynku towarowym w Chicago. Jej kurs doszedł do 5,6375 USD za buszel (ok. 32 kg), czyli najwyżej wartości od czerwca 2013 roku. Tylko w styczniu cena kukurydzy wzrosła o 13 proc. Chiny zamawiają jej duże ilości w związku z odbudową pogłowia trzody chlewnej po jego gwałtownym spadku spowodowanym przez afrykański pomór świń. Niedawno kupiły 6 mln ton w zaledwie tydzień. Sprzedaż 2,1 mln ton 29 stycznia był drugą pod względem wielkości transakcją eksportową spot notowaną w historii przez amerykański Departament Rolnictwa.

Dave MacLennan, prezes Cargill, największej na świecie firmy handlującej produktami rolnymi uważa, że popyt z Chin będzie nadal wysoki.

fot. Cornell Frühauf/Pixabay
fot. Cornell Frühauf/Pixabay

Do wzrostu ceny kukurydzy przyczyniają się także doniesienia z Ameryki Południowej. Duże opady deszczu w Brazylii zakłóciły zbiory. Z kolei Argentyna doświadcza suszy.

The Telegraph przypomina, że Ukraina, czwarty na świecie eksporter kukurydzy zasygnalizowała możliwość przywrócenia ograniczeń eksportu kukurydzy w związku z obawą jej niedoboru w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Telegraph

Polecane