Kulczyk i Solorz wśród najbogatszych ludzi świata

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-03-2005, 12:56

Dwaj Polacy zadebiutowali w tym roku na liście najbogatszych ludzi na świecie, sporządzonej jak zwykle przez amerykańskie czasopismo "Forbes". Zygmunt Solorz i Jan Kulczyk znaleźli się ex aequo na 620 miejscu, razem z wieloma innymi osobami z całego świata, których majątek szacowany jest na okrągły miliard dolarów.

Dwaj Polacy zadebiutowali w tym roku na liście najbogatszych ludzi na świecie, sporządzonej jak zwykle przez amerykańskie czasopismo "Forbes". Zygmunt Solorz i Jan Kulczyk znaleźli się ex aequo na 620 miejscu, razem z wieloma innymi osobami z całego świata, których majątek szacowany jest na okrągły miliard dolarów.

Na 203. miejscu jest amerykańska miliarderka polskiego pochodzenia Barbara Piasecka-Johnson z majątkiem szacowanym na 2,9 mld dol. Polska jest jednym z kilku krajów po raz pierwszy obecnych na liście - tak samo jak Islandia, Kazachstan i Ukraina.

Najbardziej spektakularna w tym roku okazało się trzecie miejsce indyjskiego magnata stalowego Lakshmiego Mittala, który przejął polskie hutnictwo w przeddzień światowego boomu na stal. Na 3. miejsce na liście "Forbesa" wskoczył on w ciągu roku z 62. pozycji. Światowy król stali zwiększył w ciągu ostatniego roku czterokrotnie swą fortunę i ma obecnie 24,7 mld dol.

Na pierwszym miejscu sporządzonej przez "Forbesa" listy 691 światowych miliarderów, tak jak przez poprzednie dziesięć lat, znajduje się współtwórca firmy Microsoft, amerykański wizjoner komputerowy 49-letni Bill Gates, którego majątek ma wartość 46,5 mld dol. Depcze mu po piętach inny Amerykanin, guru rynków finansowych, 74-letni Warren Buffett, którego fortuna oceniana jest na 44 mld dol.

Łączny majątek wszystkich miliarderów świata szybko rośnie. W ciągu minionego roku  zwiększyli oni łączny stan posiadania o ok. 300 mld dol., do 2200 mld dol. Najwięcej miliarderów mieszka w Nowym Jorku. Zaraz potem są:  Moskwa, San Francisco, Londyn i Los Angeles. Średnio mają po 64 lat; zaledwie 29 nie ma jeszcze czterdziestki. Najmłodszy jest 21-letni książę Albert von Thurn und Taxis z Niemiec, który wartą 2 mld dol. fortunę odziedziczył po ojcu. Jest kawalerem.      kot/  ro/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kulczyk i Solorz wśród najbogatszych ludzi świata