Kulczyk nie kupi wspólnie z MOL pakietu PKN Orlen

Paweł Janas
opublikowano: 17-10-2001, 00:00

Wiele wskazuje na to, że Kulczyk Holding, doradca oraz

partner węgierskiego koncernu MOL, nie wystartuje razem z nim po akcje PKN Orlen. Nafta Polska — powołując się na zapisy uzasadnienia do ostatniej aktualizacji rządowego programu prywatyzacji i restrukturyzacji sektora naftowego — wykluczyła taką możliwość.

Kulczyk Holding nie wystartuje — przynajmniej na razie — razem z węgierskim koncernem paliwowym MOL po zakup 17,6 proc. akcji Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. W ubiegłym tygodniu Nafta Polska miała poinformować Węgrów, że negocjacje w tej sprawie będą prowadzone wyłącznie z nimi.

— MOL próbował wprowadzić do transakcji firmę Jana Kulczyka. Jednak ze względu na zapisy uzasadnienia ostatniej aktualizacji programu restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego, Nafta Polska nie mogła na to zezwolić — informuje pragnąca zachować anonimowość osoba zbliżona do transakcji prywatyzacyjnej.

Mniej więcej od dwóch miesięcy Kulczyk Holding wraz MOL próbował utworzyć konsorcjum w celu wspólnego wejścia kapitałowego do PKN Orlen. Zdaniem naszego informatora, trwały nawet zaawansowane negocjacje, które miały ustalić, komu ile akcji przypadnie. Udział strony polskiej w tym przedsięwzięciu miał zwiększyć szanse Węgrów w rywalizacji z austriackim OMV w wyścigu po akcje PKN. Sami zainteresowani milczą na temat swojego ewentualnego udziału w przedsięwzięciu.

— Nie komentujemy tej sprawy — twierdzi Andrzej Wiśniewski, rzecznik prasowy Kulczyk Holding.

Wiele wskazuje na to, że MOL nie powtórzy scenariusza prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej SA. Zdaniem analityków i obserwatorów rynku, połączenie sił France Telecom z Kulczyk Holding ułatwiło Francuzom najpierw zakup 35--proc. pakietu akcji polskiego potentata telekomunikacyjnego, a niedawno umożliwiło powiększenie tego udziału do 47,5 proc. Wartość tej transakcji wyniosła 3,66 mld zł.

Decyzja Nafty Polskiej w sprawie wykluczenia z prywatyzacji holdingu Jana Kulczyka nie powinna mieć jednak wpływu na dalszy przebieg prywatyzacji Orlenu. W piątek zarząd NP podpisał z PKN Orlen i MOL umowę o przyznaniu wyłączności spółce MOL na negocjacje w sprawie sprzedaży 17,6 proc. akcji płockiego potentata. Wyłączność obowiązuje przez 90 dni, z możliwością ich wcześniejszego zakończenia w przypadku braku postępów. Tymczasem na początku października — tuż po przyznaniu przez rząd MOL warunkowej zgody na wyłączne negocjacje w sprawie zakupu PKN — Aldona Kamela-Sowińska, minister skarbu, zapewniała, że transakcja powinna zostać zamknięta jeszcze w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kulczyk nie kupi wspólnie z MOL pakietu PKN Orlen