Kulczyk podwyższa ofertę za Ciech

DI
opublikowano: 29-05-2014, 12:00

Niemal trzy miesiące po ogłoszeniu wezwania na Ciech, Jan Kulczyk podniósł cenę, i to wyraźnie - z 29,5 zł do 31 zł. Łącznie akcjonariusze dostaną 32,13 zł za akcję.

Czy skarb państwa, który kontroluje niemal 38 proc. akcji Ciechu, odpowie na wezwanie? To prawdopodobne. W końcu oprócz wyższej ceny z wezwania skarb (i pozostali akcjonariusze) zainkasuje z Ciechu jeszcze 1,13 zł dywidendy na akcję. Przegłosował ją na walnym w zeszłym tygodniu, wbrew intencjom Jana Kulczyka (biznesmen postawił wcześniej warunek, że zysk ma zostać w spółce). To oznacza, że skarb państwa może dostać 632 mln zł za akcje sprzedane w wezwaniu, plus 23 mln zł dywidendy (łącznie 655 mln zł). Przy cenie 29,5 zł dostałby tylko 602 mln zł.

- To w sumie 2,63 zł więcej na akcję. Od początku wezwania mówiłem, że to dobra okazja do wyjścia ze spółki, zwłaszcza z dużym pakietem, i podtrzymuję tę opinię. Lepszej okazji do wyjścia skarb chyba nie ma – mówi Krystian Brymora z domu maklerskiego BDM.

Poza tym nieoficjalne informacje wskazują, że bank BESI wycenił wcześniej Ciech, na zlecenie ministra skarbu, na nieco poniżej 30 zł. Czyli poniżej obecnej ceny Kulczyka.

- Analizujemy - mówi Agnieszka Jabłońska-Twaróg, rzeczniczka ministerstwa skarbu.

Nikt inny nie chciał

Dla Jana Kulczyka, numeru jeden na liście najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”, z 11,3 mld zł majątku, ma to pierwsza transakcja zawarta ze skarbem państwa od wielu lat. W ostatnich latach startował wprawdzie do prywatyzacji energetycznej Enei, ale ostatecznie skarb nie zdecydował się na zawarcie transakcji. W przypadku Enei Kulczyk chciał ponoć płacić ponad 25 zł za akcję. Dziś kurs Enei to ok. 16 zł.

W przypadku Ciechu skarb też miał wysokie oczekiwania, o czym świadczy zwłoka, z jaką odpowiedział na wezwanie. Oczekiwania wynikały z tego, że notowania Ciechu są w trendzie wzrostowym już od jesieni 2011 r. Ówczesny dołek to ok. 10 zł, a obecne szczyty to niespełna 32 zł.

Jeszcze przy kursie na poziomie ok. 20 zł wokół chemicznej spółki kręcili się inwestorzy zainteresowani udziałem w jej prywatyzacji. Wśród nich Zbigniew Jakubas (znany giełdowym inwestorom jako właściciel Mennicy, Polnej czy Newagu), Michał Sołowow (kontroluje Barlinek, Rovese i Echo Invesments) czy Zdenek Bakala (jeden z najbogatszych Czechów, akcjonariusz węglowego koncernu New World Resources). Cena pięła się jednak dalej, przekraczając budżety zainteresowanych.

- Interesowałem się Ciechem intensywnie, ale po wzroście ceny powyżej 24 zł, a także po ogłoszeniu wezwania przez Jana Kulczyka, temat się dla mnie zakończył - mówił Michał Sołowow.

- Byłem zainteresowany udziałem w prywatyzacji Ciechu, ale zrezygnowałem, ze względu na zbyt wysoką cenę akcji - mówił nam niedawno Zdenek Bakala.

Przy obecnej cenie chętnych, poza Janem Kulczykiem, nie było. A od marca, czyli od momentu ogłoszenia wezwania, mieli czas na ewentualne kontrwezwanie. Nikt się nie zgłosił.

Polski kapitał ważny

Sprzedaż Ciechu Kulczykowi będzie oznaczać, że w polskiej chemii nadal dominować będzie polski kapitał. Największe firmy w tym sektorze to nawozowa grupa Azoty, kontrolowana przez skarb państwa, kauczukowy Synthos, należący do Michala Sołowowa, oraz Anwil, należący do polskiego Orlenu.

Dla skarbu państwa „polskość” kapitału jest najwyraźniej ważna. Wystarczy przypomnieć wrogi stosunek skarbu do rosyjskiego koncernu Akron, który próbował w 2012 r. przejąć Azoty. Wrogie wezwanie się nie powiodło, ale Akron nadal ma 15 proc. głosów Azotów. I co jakiś czas działa. Zdaniem Krystiana Brymory, analityka , analityk DM BDM, to Akron stał za niedawnymi dużymi transakcjami pakietowymi na akcjach Azotów.

 Dalej się rozglądają

Poza „polskością” Jan Kulczyk ma tę zaletę, że widzi Ciech globalny, rozwijający się m.in. w Afryce. Firmy Kulczyka już od kilku lat inwestują na tym kontynencie, co przekłada się na kontakty, z których skorzystać mógłby i Ciech. KI ma też dostęp do własnego kapitału i dużą zdolność do pozyskania zewnętrznego finansowania, a Ciech wysokie zadłużenie.

Nieoficjalnie mówi się też, że sam Ciech nie zaspokoi apetytu Jana Kulczyka na inwestycje w chemii. Inwestor rozgląda się ponoć za kolejnymi firmami.

W czwartek przed publikacją informacji GPW wyceniała papier na 31,25 zł.

Jan Kulczyk, fot. Marek Wiśniewski
Jan Kulczyk, fot. Marek Wiśniewski
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane