Kulczyk sprzedał akcje za miliard funtów

WST
opublikowano: 26-04-2016, 08:53

Kulczyk Investments (KI), jeden z kluczowych akcjonariuszy koncernu piwowarskiego SABMiller, sprzedał połowę posiadanego 3-proc. pakietu akcji tej spółki.

Transakcja została przeprowadzona przed zakończeniem procesu przejęcia SABMiller przez AB InBev SA/NV w związku z realizacją kolejnego etapu strategii KI, która zakłada dywersyfikację ryzyka i przebudowę portfela aktywów grupy.

KI zbył ok. 24 miliony akcji SABMiller plc, stanowiących 1,5 proc. kapitału zakładowego spółki po 41,80 funtów za jedną akcję. Wartość transakcji wyniosła 1,003 mld funtów.

Po transakcji, KI będzie posiadać ok. 1,5 proc. wyemitowanego kapitału zakładowego SABMiller.

Zbycie części pakietu akcji SABMiller przez KI jest podyktowane chęcią wdrożenia przez KI kolejnego etapu strategii KI, która zakłada wzrost dywersyfikacji ryzyka i zrównoważenie portfela aktywów Grupy.

Kulczyk Investment napisał w oświadczeniu, że pozyskany kapitał chce przeznaczyć na realizacje  nowej strategii, stworzonej przez Sebastiana Kulczyka.

Jej kluczem jest dywersyfikacja pod względem ich skali (od dywidendowych bluechipów po startupy), formy zaangażowania (od inwestora finansowego po wiodącego inwestora strategicznego), a także lokalizacji - napisała spółka w komunikacie.

Jest to jedna z dwóch największych transakcji  przyspieszonego procesu budowania księgi popytu na obszarze EMEA w tym roku, jak również największa na rynku wtórnym transakcja przyspieszonej budowy księgi popytu w przemyśle spożywczym. 

Kulczyk Investment jest własnością dzieci zmarłego w ubiegłym roku Jana Kulczyka. Sebastian i Dominika Kulczykowie, którzy przejęli majątek po zmarłym ojcu są według ostatniego rankingu magazyny Forbes najbogatszymi Polakami. W rankingu za 2015 r. ich majątek wyceniono na 15,9 mld zł.

W Polsce do południowoafrykańskiego koncernu należą takie marki jak Lech czy Tyskie. Wśród światowych marek w jego portfolio znalazły się między innymi Pilsner Urquell, Grolsch, Miller Genuine Draft i Peroni Nastro Azzuro.

InBev jest największą firmą piwowarską na świecie. Największą część zarobków stanowi piwo, jednak InBev ma także duży udział w sprzedaży napojów bezalkoholowych w Ameryce Łacińskiej.

Początek wtorkowych notowań akcji SABMiller na londyńskiej giełdzie stoi pod znakiem lekkiej przeceny. Około godziny 9.15 polskiego czasu kurs tracił 0,15 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane