Kulczyk wrócił do gry o Tamoil

Anna Pronińska, Paweł Janas
06-08-2007, 00:00

Porażka w przetargu nie zniechęciła biznesmena do zabiegów o wpływy w libijskim koncernie naftowym. Wraca tylnymi drzwiami.

Znanemu biznesmenowi znów zamarzyla się rola szejka

Porażka w przetargu nie zniechęciła biznesmena do zabiegów o wpływy w libijskim koncernie naftowym. Wraca tylnymi drzwiami.

Na początku czerwca rozstrzygnięto przetarg na zakup wartych około 4 mld EUR 65 proc. udziałów w libijskim koncernie naftowym Tamoil. Zwyciężył amerykański fundusz inwestycyjny Colony Capital. W pobitym polu pozostał jeden z najbogatszych Polaków, Jan Kulczyk. Polski biznesmen nie chce okazać się gorszym od Ryszarda Krauzego, który z Petrolinvestem skupuje pola naftowe w Rosji i w Kazachstanie. Wiele wskazuje na to, że dr Kulczyk się nie poddał i wrócił do gry o Tamoil.

— Nie znam konkretów ani szczegółów. Mogę tylko powiedzieć, że negocjacje Jana Kulczyka z amerykańskim funduszem inwestycyjnym Colony Capital są zaawansowane. Prawdopodobnie podzielą się oni udziałami — ujawnił nam anonimowy informator w Libii.

Jego zdaniem Jan Kulczyk ma spore szanse na zawarcie kontraktu, ponieważ jest wybitnym biznesmenem i negocjatorem.

Znany i szanowany

Do chwili opublikowania artykułu nie uzyskaliśmy komentarza Dariusza Mioduskiego, prezesa Kulczyk Holding. Przedstawicie firmy tłumaczyli się „delikatnością materii”. Notabene nowy szef holdingu jest znanym prawnikiem oraz specjalistą od sektora energetycznego i paliwowego. Związany był przez kilka lat z kancelarią prawną Cameron MacKenna, która doradzała Grupie Lotos.

Amerykanie milczą

— Colony Capital nie komentuje tej sprawy — powiedziała nam Lisa Baker z Owen Blicksilver PR, firmy reprezentującej amerykański fundusz.

Także ambasada polska w Trypolisie twierdzi, że nic nie wie o ewentualnej transakcji Kulczyka.

— Ambasada nie ma informacji na ten temat. Na podstawie naszych kontaktów z tutejszymi środowiskami biznesowymi mogę tylko stwierdzić, że dr Jan Kulczyk jest postacią znaną i szanowaną w kręgach libijskiego establishmentu — powiedział Jacek Buda, radca ds. ekonomicznych.

Informację o rozmowach z Colony Capital potwierdzają, ale anonimowo, inni nasi rozmówcy.

— Z mojej wiedzy wynika, że Jan Kulczyk jest na dobrej drodze, by stać się członkiem konsorcjum Colony Capital, które kupiło pakiet akcji libijskiej firmy — mówi menedżer wysokiego szczebla w polskim sektorze naftowym.

Za nim pójdą inni

Zdaniem analityków, polski kapitał prywatny silniej zaangażuje się w przedsięwzięcia w zagranicznym sektorze naftowym. Zachęci ich przetarcie śladów przez giełdowy Petrolinvest.

— Powodzenie przedsięwzięć w sektorze wydobywczym zależy od pozyskania silnego zagranicznego partnera z doświadczeniem w branży oraz lokalnego, który ułatwi kontakty z władzami. Jeśli działania w ramach konsorcjum zakończą się sukcesem, potem można próbować szczęścia na własną rękę — komentuje Adam Sęk, ekspert paliwowy, były prezes Nafty Polskiej.

Dodaje, że działania prywatnego kapitału polskiego nie mają wiele wspólnego z zapewnieniem naszemu krajowi bezpieczeństwa energetycznego.

— Prywatne firmy pokazują jednak kontrolowanym przez nasze państwo spółkom paliwowym, że coś można tu zrobić — dodaje Adam Sęk.

Prawie jak PKN Orlen

Libijski sponsor Juventusu

W 1988 r. włoska firma naftowa Tamoil została przejęta przez zarejestrowane w Oilinvest (Holandia), zagraniczne ramię inwestycyjne rządu libijskiego. Ma ponad trzy tysiące stacji w kilku krajach europejskich oraz w Afryce. Ponadto należą do niego trzy rafinerie ropy naftowej: w Cremonie we Włoszech, Hamburgu w Niemczech oraz Collombey w Szwajcarii. W 2005 r. przerobiły one łącznie około 11 mln ton ropy naftowej, nieco mniej niż Orlen. Tamoil jest znany jako sponsor włoskiego klubu piłkarskiego Juventus Turyn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska, Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kulczyk wrócił do gry o Tamoil