Kulczyk zainwestował w hyperloopa

KAJ, MZAT
aktualizacja: 26-10-2017, 16:24

Polski miliarder uczestniczy w finansowaniu spółki Virgin Hyperloop One, pracującej nad nowymi środkami transportu.

Ojciec z zyskiem inwestował w autostrady, syn inwestuje w metody transportu pasażerów i towarów, które są dopiero na etapie eksperymentalnym. Sebastian Kulczyk ujawnił w czwartek w rozmowie z „PB”, że jest jednym z inwestorów spółki Virgin Hyperloop One. Od kilku lat pracuje ona nad systemem przewozu ludzi i ładunków w kapsułach, poruszających się dzięki lewitacji magnetycznej, w ułożonych na lądzie rurach z obniżonym ciśnieniem, co ma umożliwić osiąganie prędkości porównywalnych z samolotami pasażerskimi przy znacznie niższych kosztach.

Zobacz więcej

Sebastian Kulczyk fot. Marek Wiśniewski

Dokładna kwota inwestycji polskiego miliardera nie jest znana, ale nieoficjalnie słyszymy, że to „kilkanaście milionów dolarów”.

- Zainwestowałem w spółkę, która prowadzi najbardziej zaawansowane prace nad systemem hyperloop. W tej samej rundzie finansowania w spółkę zainwestował Richard Branson, a kto, jak kto – on zna się na transporcie. Oczywiście to bardzo ryzykowna inwestycja, ale sądzę, że innowacyjna infrastruktura ma znakomite perspektywy i świetlaną przyszłość. Takie projekty to game changer. Pokazujemy też tą inwestycją, że interesują nas nie tylko firmy w Polsce, ale też duże, skalowalne projekty z Doliny Krzemowej - mówi Sebastian Kulczyk.

Hyperloop jest kojarzony jest przede wszystkim z Elonem Muskiem, stojącym za elektrycznymi samochodami Tesla i rakietami SpaceX. Miliarder, choć wymyślił nazwę „hyperloop” i zajmował się pracami koncepcyjnymi, nie jest bezpośrednio zaangażowany kapitałowo w żadną ze spółek pracujących nad systemami transportu w rurach próżniowych.

Spółka Hyperloop One działa od 2014 r. Zebrała już od inwestorów prawie 250 mln USD, z czego 85 mln USD w czasie ostatniej rundy finansowania we wrześniu. To wtedy głównym inwestorem spółki został Richard Branson, a do jej nazwy dodano „Virgin". Spółka, w którą zainwestował Sebastian Kulczyk, w tym roku przeprowadziła pierwsze udane testy modelu pasażerskiej kapsuły, która rozwinęła prędkość przekraczającą 300 km/h na kilkusetmetrowym odcinku testowym.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ, MZAT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Kulczyk zainwestował w hyperloopa