Kultura równych szans

W Żabce działa dobrze przygotowany program wprowadzenia nowych osób i ich adaptacji. To daje im większy komfort pracy, a menedżerom pozwala dobrze dobrać sposoby zarządzania — podkreśla Jolanta Bańczerowska, członkini zarządu ds. strategii personalnej Żabka Polska.

Jolanta Bańczerowska, członkini zarządu ds. strategii personalnej Żabka Polskamateriały prasowe

Kultura równych szans

materiał partnera rankingu
opublikowano: 08-12-2021, 12:09

W Żabce działa dobrze przygotowany program wprowadzenia nowych osób i ich adaptacji. To daje im większy komfort pracy, a menedżerom pozwala dobrze dobrać sposoby zarządzania — podkreśla Jolanta Bańczerowska, członkini zarządu ds. strategii personalnej Żabka Polska.

Jolanta Bańczerowska, członkini zarządu ds. strategii personalnej Żabka Polska
Jolanta Bańczerowska, członkini zarządu ds. strategii personalnej Żabka Polska
materiały prasowe

Wiele się mówi o konieczności wspierania różnorodności. Co wnoszą kobiety do firm?

Kobiety mają wysokie kompetencje, są zaangażowane, świetnie radzą sobie na kierowniczych stanowiskach. Bardzo często mają unikalną umiejętność obserwacji i wielopłaszczyznowej analizy sytuacji, wykazują się empatią i są źródłem inspiracji dla zespołów pracowniczych. Wnoszą do biznesu bardzo cenne wartości, wykazując się zarówno zdolnościami wyznaczania dalekosiężnych celów, jak i dbałością o rozwój innych. Z pełnym podziwem obserwuję też umiejętności przewodzenia zmianie i siłę kobiet, zwłaszcza w trakcie pandemii.

Czy to ma szczególne znaczenie dla sieci handlowych?

Każda osoba w Żabce ma równy dostęp do awansu, do rozwoju, co jest bardzo ważne dla nas jako organizacji. Udowodniliśmy to, m.in. osiągając w zarządzie firmy parytet trzech kobiet i trzech mężczyzn. To daje pozytywny przykład pozostałym pracownikom naszej organizacji. Skład zarządu, to, jak różne wnosimy doświadczenia i kompetencje, wpływa z korzyścią na spółkę. Głos każdej osoby zarządczej jest słyszalny i wszyscy mamy poczucie, że nasze zdanie jest brane pod uwagę.

Styl zarządzania kobiet i mężczyzn różni się?

Dzięki kobietom w naszej organizacji wzrosła jakość dyskusji. Do biznesu wnoszą bowiem inną perspektywę — są dynamiczne i decyzyjne, mają umiejętność sprawnego rozwiązywania problemów. Ich zdolność budowania relacji oraz efektywna i częsta komunikacja pomagają w realizacji celów i doborze odpowiednich osób do współpracy.

Czy w ostatnich latach zmieniło się postrzeganie kobiet jako pracowników?

Współczesne kobiety stanowią coraz silniejszą reprezentację w branżach do niedawna uznawanych za typowo męskie. Warto podkreślić, że różnorodne zespoły są bardziej kreatywne, konkurencyjne i silniej utożsamiają się z organizacją. Różnorodność wpływa na to, jak się pracuje, jakie się podejmuje decyzje. Wyniki pokazują, że istnieje wyraźna korelacja różnorodności z jakością, wydajnością i innowacyjnością.

W sieci Żabka pracuje wiele kobiet. Jaka część z nich sama zarządza biznesem?

W Żabce zobowiązaliśmy się do wdrażania kultury równych szans. Uznajemy różnorodność i włączającą kulturę organizacji za jeden z obszarów o wymiarze strategicznym. Liczą się dla nas kompetencje, doświadczenie i motywacja do rozwoju, a różnorodność zespołów pracowniczych traktujemy jako zaletę naszej organizacji. Zbudowaliśmy organizację, która wspiera kobiety i daje im takie same szanse rozwoju i awansu jak mężczyznom. Dzięki temu mamy w zespole osoby, którym udaje się skutecznie łączyć życie zawodowe z prywatnym.

Udział kobiet w rolach liderskich i menedżerskich wynosi około 35 proc. Kobiety kierują tak istotnymi obszarami jak dział prawny, logistyka, dział personalny, dział analiz cenowych, sprzedaż czy adaptacja. Rośnie także liczba kobiet na stanowiskach dyrektorskich — w Żabce mamy trzy regionalne dyrektorki sprzedaży. W grupie franczyzobiorczej — ponad 60 proc. to kobiety, liderki własnego biznesu.

Pragnę jednak podkreślić, że do sukcesu nie dochodzi się w pojedynkę — należy traktować siebie na równi i doceniać wszystkich niezależnie od płci i pełnionej roli. Taką właśnie postawę reprezentuje Żabka, opartą na partnerstwie i zespołowości.

Żabka wspiera aktywność zawodową kobiet? Mogą liczyć na jakieś benefity?

Mogę z dumą powiedzieć, że Żabka jest przyjaznym i świadomym pracodawcą. Stworzyliśmy system otwarty, równy, który pozwala uwierzyć, że każda osoba może się realizować i ma równy dostęp do awansu. Na moim przykładzie mogę powiedzieć, że Żabka ciągle daje mi szansę rozwoju i bez tej przestrzeni trudno byłoby mówić o rozwoju przywództwa kobiet. Cechy osobowości są bardzo ważne, musimy jednak mieć możliwość je wykorzystać, by osiągnąć określone cele.

W naszej firmie istnieje dobrze przygotowany program wprowadzenia nowych osób i ich adaptacji, co daje im samym większy komfort, a menadżerom pozwala dobrze dobrać sposoby zarządzania. Z perspektywy kobiet wychowujących dzieci szczególnie istotny jest elastyczny tryb pracy, który pozwala realnie połączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym.

Kobietom wciąż jest jednak trudniej awansować, wciąż się mówi o luce płacowej. Czy trzeba coś jeszcze zmienić, aby kobiety lepiej radziły sobie w biznesie?

Doświadczenia ostatnich kilkunastu miesięcy naznaczonych pandemią pokazały, jak wiele trzeba jeszcze zrobić, by zlikwidować dysproporcje między płciami w życiu zawodowym. Wprowadzanie kolejnych restrykcji skutkujących m.in. zamknięciem szkół wpłynęło negatywnie na sytuację wielu kobiet na rynku pracy. Obrazuje to m.in. raport Deloitte’a dotyczący wpływu pandemii na perspektywy rozwoju zawodowego kobiet w biznesie. W przeprowadzonym badaniu ponad dwie trzecie pracujących Polek wskazało, że pandemia spowalnia rozwój ich kariery. Dodatkowo 65 proc. badanych zauważyło, że zmiany w wyniku pandemii przeszkodziły im w równoważeniu pracy z życiem osobistym. Na tym polu mamy więc jeszcze sporo do zrobienia. Cieszę się jednak, że coraz więcej kobiet zajmuje wysokie stanowiska, wykorzystując swój potencjał i inspirując innych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane