Kup pan Forda z kolekcji zakochanego Holendra

Rodzina, która zebrała pokaźną liczbę aut marki Ford, zdecydowała się wystawić je na sprzedaż. Perełką otwierającą kolekcję jest model A z 1903 r.

Historia Pieta den Hartogha zaczęła się podobnie jak wielu innych kolekcjonerów aut. Ludzie pamiętają dokładnie datę zakupu pierwszego modelu, od którego zaczęła się pasja. Pamiętają też moment, kiedy zostali entuzjastami danej marki lub typu pojazdu. Jedni zbierają porsche, inni ferrari lub — generalnie — luksusowe auta sportowe. Holender zakochał się w fordach.

Aukcja przeprowadzona zostanie przez Bonhams w czerwcu na terenie muzeum w Hillegom, niedaleko Amsterdamu. Piet den Hartogh, założyciel i kurator muzeum, nie był fanem jeżdżącym na zloty miłośników marki, ale przyciągał uczestników takich zlotów do siebie. Teraz stracą niestety stały punkt wypraw.
Zobacz więcej

FORD PROSTO Z HOLANDII:

Aukcja przeprowadzona zostanie przez Bonhams w czerwcu na terenie muzeum w Hillegom, niedaleko Amsterdamu. Piet den Hartogh, założyciel i kurator muzeum, nie był fanem jeżdżącym na zloty miłośników marki, ale przyciągał uczestników takich zlotów do siebie. Teraz stracą niestety stały punkt wypraw. Fot. Bonhams

Pierwszy ford pojawił się w garażu Hartogha w 1956 r. Skąd ta fascynacja? Ojciec Pieta używał dostawczych fordów w swojej firmie transportowej. Auta wpadły synowi w oko w dość młodym wieku. Miłość dojrzewała. Z czasem zaczęło brakować miejsca w prywatnych garażach, więc za namową żony Piet postanowił w latach 90. otworzyć muzeum i podzielić się obszerną kolekcją ze światem.

W Den Hartogh Museum znajduje się obecnie ponad 200 samochodów marek Ford i Lincoln, a także 50 motocykli takich marek, jak Ducati, Aprilia, Gilera i MV Augusta. Spadkobiercy Pieta postanowili wystawić auta na aukcji prowadzonej przez dom Bonhams. Aukcja odbędzie się 23 czerwca, a auta sprzedawane będą bez ceny minimalnej.

— To niezwykła okazja i dom aukcyjny Bonhams jest zachwycony, że został wybrany do przeprowadzeniatej aukcji. Kolekcja Pieta den Hartogha jest legendarna w całej Europie i od wielu lat jest celem pielgrzymki miłośników marki Ford — mówi Rupert Banner, dyrektor działu motoryzacyjnego w domu aukcyjnym Bonhams.

Decyzję o wystawieniu kolekcji na sprzedaż podjęła Greske, córka Pieta den Hartogha, która prowadziła muzeum przez wiele lat. Piet postawił sobie za cel zebranie jednego egzemplarza każdego forda, który pojawiał się na rynku. W muzeum prezentowane były przeróżne samochody, w tym vany przerobione na mobilne lodziarnie, karetki pogotowia i wozy strażackie. Honorowe miejsca zajmują oczywiście najstarsze i najważniejsze w historii marki samochody, w tym model B i model C. Perełką otwierającą kolekcję jest model A z 1903 r. Mowa o oryginalnym modelu A, bo amerykański koncern produkował jeszcze później, w latach 1927-31, auto o takiej samej nazwie.

Ford model A z początku XX wieku był pierwszym samochodem produkowanym przez firmę w zakładach w Detroit. Koncern wyprodukował w sumie 1750 egzemplarzy. Auto napędzane było silnikiem o mocy 8 koni mechanicznych i ważyło zaledwie 562 kg. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu