Kup resztówki od skarbu państwa

Adrian Boczkowski
opublikowano: 31-07-2009, 07:07

Resort skarbu chce wykorzystać rajd indeksów i jak najszybciej sprzedać mniejszościowe pakiety w spółkach giełdowych. Rozstał się już z Kogeneracją.

Brokerzy są zaskoczeni przyspieszeniem prywatyzacji. Twierdzą jednak, że to dobry moment.

Wczorajszy poranek w centralach domów maklerskich był bardzo gorący. Wszystko przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), które przyspieszyło proces sprzedaży resztówek w spółkach giełdowych. To papiery ponad 30 spółek o wartości 3 mld zł.

— Przed kilkoma dniami rozmawiałem z urzędnikami resortu skarbu i mówili, że składanie ofert to kwestia kilku, a może i kilkunastu tygodni. Wczoraj rano okazało się, że może chodzić nawet o godziny. Później MSP nieco zwolniło, ale i tak jest to raczej kwestia dni niż miesięcy. To dobrze, wreszcie ktoś podjął odważną decyzję. Do tego słuszną, bo obecnie jest dobry czas, by korzystniej sprzedać resztówki — mówi prezes jednego z największych domów maklerskich w Polsce.

— Wiem, że MSP zależy, by szybko odblokować proces sprzedaży resztówek — mówi szef traderów u sporego brokera.

— Jest coś na rzeczy, są różne alternatywy. Działamy, ale nie mogę nic więcej powiedzieć — mówi Jacek Radziwilski, wiceprezes Unicredit CAIB.

— Mamy plany przyspieszenia procesu. Na bieżąco rozpatrujemy oferty domów maklerskich. W tym roku chcemy zbyć wszystkie resztówki spó-łek giełdowych. Cena musi być jednak rynkowa i satysfakcjonująca — wyjaśnia Maciej Wewiór, rzecznik MSP.

Do pierwszej transakcji już doszło. MSP sprzedało 3,68 proc. Kogeneracji. Cena? Ponad 40 mln zł. To tłumaczy skokowy wzrost obrotów akcjami Kogeneracji na środowej sesji, które wyniosły 88 mln zł (obroty w oficjalnych statystykach są liczone podwójnie). Z naszych informacji wynika, że zainteresowanie resztówkami MSP jest tak duże, że do sprzedaży pozostałych pakietów może dojść nawet w najbliższych dniach (resort skarbu ustala jedynie cenę minimalną).

Więcej, w tym komentarze specjalistów, w piątkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane