Kupcy są, ale Hortex na razie nie na sprzedaż

WIS
opublikowano: 20-06-2011, 00:00

Wbrew rynkowym pogłoskom funduszowi Argan nie spieszy się ze sprzedażą producenta soków i mrożonek.

Wbrew rynkowym pogłoskom funduszowi Argan nie spieszy się ze sprzedażą producenta soków i mrożonek.

Z nieoficjalnych informacji płynących ze środowiska bankierów inwestycyjnych wynika, że Hortex może wkrótce zmienić właściciela. Jedne źródła sugerują, że fundusz Argan Capital rozpoczął przygotowania do sprzedaży firmy w tym roku (wybór doradcy), a inne, że wkrótce otrzyma atrakcyjną ofertę, która przewiduje sprzedaż firmy w częściach (osobno część sokowa, osobno mrożonkowa).

Przedstawiciele funduszu Argan Capital pytani o Hortex studzą jednak emocje.

— Nie było żadnego przetargu na doradcę i nie mamy też sprecyzowanych planów dotyczących wyjścia z tego biznesu. Widzimy wciąż duży potencjał rozwoju zarówno w części sokowej, jak i mrożonkowej firmy — mówi Wojciech Goc, partner zarządzający z warszawskiego biura Argan Capital.

Podkreśla, że fundusz nie spieszy się ze sprzedażą aktywów, a jego zaangażowanie w przejmowane firmy może trwać nawet do 10 lat. Poza tym dotychczas Argan nie sprzedawał firm w częściach.

Tymczasem, pytani w tej sprawie znawcy rynku owocowo-warzywnego uważają, że sprzedaż Horteksu w częściach miałaby sens i zarówno na jego część sokową, jak też mrożonkową znalazłoby się wielu chętnych. Wśród potencjalnych zainteresowanych na tę pierwszą wymieniani są m.in. fundusz IK Investment, który niedawno przejął Agros Nova i nie ukrywa chęci na dalszą konsolidację rynku oraz koncern Pepsico, a na drugą Penta Investments, która buduje grupę mrożonkową. Sprzedaż firmy w częściach ma jednak również wady.

— Marka Hortex, która dziś jest zarówno na sokach, jak i mrożonkach, musiałaby zostać przypisana tylko do jednej części biznesu. Gdyby jednak kupiec drugiej części mógł przez co najmniej dwa lata korzystać z marki Hortex na podstawie umowy licencyjnej, to miałby czas na konieczny rebranding. Zmiana marki byłaby trudnym i kosztownym procesem, ale jest jak najbardziej możliwa do przeprowadzenia — mówi osoba z branży mrożonek, pragnąca zachować anonimowość.

Możliwy jest jednak jeszcze inny scenariusz. W 2010 r. Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu, deklarował na łamach "Pulsu Biznesu", że zarząd spółki będzie rekomendował właścicielowi wyjście z inwestycji przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

200

mln EUR Takie roczne przychody ma grupa Hortex…

13 %

…taki ma udział w rynku soków, nektarów i napojów (wartościowo)…

50 %

…a taki w rynku mrożonek warzywno-owocowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu