Kupiliśmy tylko czas do czerwca

opublikowano: 15-12-2019, 22:00

Komentarz „Zawetowanie nie ma szans” przed posiedzeniem Rady Europejskiej (RE) — wieszczący nieuchronność przyjęcia roku 2050 jako celu neutralności klimatycznej — zakończyłem zdaniem „Co obecny szczyt RE potwierdzi, być może znowu z wykorzystaniem sprytnego chwytu legislacyjnego”.

Odnosiło się to do sytuacji z czerwca. Obecnie premier Mateusz Morawiecki znalazł się całkowicie osamotniony, proporcja zmieniła się z 4:24 na jakże pamiętną 1:27 (dosłownie 1:26, bo nie było Borisa Johnsona). Charles Michel, pierwszy raz prowadzący szczyt RE, postawił sobie za punkt honoru kompromis i wykoncypował w konkluzjach przedziwną formułę, którą poniżej cytuję. Ten dokument źródłowy obnaża zakłamanie propagandy sukcesu naszego rządu. Polska nie otrzymała żadnej zgody, po prostu RE przyjęła obstrukcję do wiadomości, litościwie nie piętnując hamulcowego z nazwy. Rząd PiS tylko kupił do czerwca 2020 r. czas na rozstrzygnięcie — albo współtworzy front, albo staje do kąta.

Sanna
Marin, premier Finlandii, pierwszy raz w szczycie RE uczestniczyła, zaś Charles
Michel pierwszy raz przewodniczył.
Zobacz więcej

Sanna Marin, premier Finlandii, pierwszy raz w szczycie RE uczestniczyła, zaś Charles Michel pierwszy raz przewodniczył.

Uzasadnieniem obstrukcji jest „odmienny punkt startu Polski i niektórych innych krajów, jeśli chodzi o redukcję emisji”. Tymczasem owe inne kraje, energetycznie wcale nie mniej węglowe od nas — Bułgaria, Rumunia, Słowenia, Chorwacja czy bliska Słowacja — uznały cel roku 2050 za oczywistość. Charakterystyczna jest postawa reszty Grupy Wyszehradzkiej (V4) — premierzy Viktor Orbán i Andrej Babiš dokonali zwrotu w stosunku do czerwca i porzucili Mateusza Morawieckiego natychmiast, gdy tylko załatwili własny interes — zakwalifikowanie energetyki jądrowej do źródeł proekologicznych. Ta oto dęta zwartość V4 kolejny raz okazała się w konkretach fikcją. Poza wątkiem całkowitego osamotnienia polskiego rządu bardzo ważna jest kwestia pieniędzy. Mechanizm solidarności klimatycznej na razie obejmuje 15 mld EUR. Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE, zapowiedziała zmobilizowanie 100 mld EUR, ale przy pomocy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Stał się on narzędziem realizacji celu klimatycznego i kategorycznie wykluczył wspieranie nie tylko jakichkolwiek projektów węglowych, lecz nawet gazowych. Paradoksalnie to okoliczność optymistyczna — jeśli z mechanizmu coś uzyskamy, to tylko na energetykę czystą. Ale czy bez politycznej akceptacji roku 2050 w ogóle cokolwiek skapnie — sprawa jest otwarta.

Konkluzje Rady Europejskiej (dwa fragmenty)

1. W świetle najnowszej dostępnej wiedzy naukowej i w związku z potrzebą zintensyfikowania globalnych działań na rzecz klimatu — RE zatwierdza cel polegający na osiągnięciu przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., zgodnie z celami porozumienia paryskiego. Na tym etapie jedno państwo członkowskie nie może, jeżeli o nie chodzi, zobowiązać się do realizacji tego celu; RE wróci do tej kwestii w czerwcu 2020 r.

3. Aby osiągnąć neutralność klimatyczną, trzeba będzie jednak przezwyciężyć poważne wyzwania. RE odnotowuje komunikat KE w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu i zwraca się do legislacyjnej Rady UE o podjęcie dalszych prac zgodnie z pkt 1. Dostrzega potrzebę wprowadzenia ram wspomagających, które przysłużą się wszystkim państwom członkowskim i obejmą odpowiednie instrumenty, zachęty, wsparcie i inwestycje (…) z uwzględnieniem różnych sytuacji wyjściowych poszczególnych krajów.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu