Kupuj nazwiska, unikaj spółek surowcowych

(Marek Druś)
opublikowano: 03-01-2006, 07:15

Jak co roku zapytaliśmy 27 analityków giełdowych o ich typy spółek, w które warto inwestować długoterminowo lub spekulacyjnie, i tych, których należałoby unikać. Tym razem w najbardziej prestiżowej kategorii nie było zdecydowanego lidera (rok temu był to Getin).

Jak co roku zapytaliśmy 27 analityków giełdowych o ich typy spółek, w które warto inwestować długoterminowo lub spekulacyjnie, i tych, których należałoby unikać. Tym razem w najbardziej prestiżowej kategorii nie było zdecydowanego lidera (rok temu był to Getin). Boryszew, Getin, Polimex i Prokom to najbardziej perspektywiczne spółki giełdowe w nowym roku — wynika z ankiety „PB”.

Ankieta przynosi wiele ciekawych, ale również zaskakujących rozstrzygnięć. W kategorii inwestycji długoterminowych analitycy wymienili łącznie aż 54 spółki. Jest więc z czego wybierać. Specjaliści zalecają unikanie spółek surowcowych (z PKN na czele), które były dotychczas lokomotywami hossy. To może wzbudzać kontrowersje. Nowym królem inwestycji spekulacyjnych jest Bioton, który zdetronizował Netię.

Ranking autorytetów

W naszej ankiecie coraz większą rolę odgrywają osobowości. Getin z Leszkiem Czarneckim jest już na stałe obecny w zestawieniu — ankietowani doceniają wizję rozwoju i już widoczne efekty budowy holdingu. Dołączają do niego następni. Wreszcie doceniony został Roman Karkosik. Agresywna strategia inwestycyjna kontrolowanego przezeń Boryszewa powinna w tym roku przynosić rezultaty. Warto dodać, że w ankiecie „PB” obecna jest również druga spółka Romana Karkosika — Alchemia. To największy awans w rankingu. Jeszcze niedawno nikt nie zwróciłby na nią uwagi. Teraz niewykluczone, że wraz z Boryszewem może trafić do WIG20.

Do łask rynku wraca Prokom z prezesem Ryszardem Krauze. Spółka obiecuje osiągnięcie 15-proc. rentowności operacyjnej. Z kolei Polimex dostał głosy za mocne fundamenty, które powinny zaprocentować w czasie oczekiwanego ożywienia w budowlance, której jest liderem.

Bioton zdobył najwięcej głosów w kategorii spekulacyjnej, ale jest również wysoko w kategorii „kupuj długoterminowo”. Warto dodać, że firma jest oczkiem w głowie Ryszarda Krauzego. Oczekiwania wobec pierwszej spółki biotechnologicznej na GPW są ogromne. Tu każda informacja może przyczynić się do znacznych wahań kursu. Po inwestycji w SciGen z Singapuru czas na rynek chiński i rosyjski.

Zmierzch kolosów

PKN Orlen, KGHM, Lotos i PGNiG na czele kategorii „unikaj” — to duża niespodzianka. Coraz więcej analityków uważa, że hossa surowcowa się kończy i dalszych zysków trzeba szukać gdzie indziej. Należy zaznaczyć, że firmy te znalazły się również w kategoriach „kupuj” (szczególnie KGHM), głównie ze względu na spodziewaną rekordową dywidendę i ewentualną sprzedaż pakietu Polkomtela. Nie przeważyło to jednak obaw o ryzyko polityczne, zwłaszcza w obliczu możliwych czystek kadrowych na najwyższych szczeblach.

Co sprawiło, że PKN, którego analitycy chwalą za wiarygodny zarząd, został liderem niechlubnej kategorii? Już odpowiadamy: brak własnego dostępu do złóż ropy. Analitycy radzą też unikać Elektrimu, Capital Partners, Fonu i… WSiP, które rozczarowały najbardziej. Jeszcze rok temu były w czołówce najbardziej perspektywicznych akcji.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane