Czytasz dzięki

Kupuj złoto, byle nie czarne

Umocnienie kruszców i spadek cen ropy — to scenariusz, jaki dla rynków surowcowych obstawiają analitycy ankietowani przez „PB”

W sierpniu surowcowy indeks Bloomberg Commodity kontynuował odbicie rozpoczęte po marcowym krachu. W miesiąc wskaźnik umocnił się o blisko 7 proc., wychodząc najwyżej od lutego. W górę rynek ciągnął ponadtrzydziestoprocentowy skok cen amerykańskiego gazu ziemnego, związany z upałami za oceanem, oraz 16-procentowe umocnienie srebra. Szary metal nie tylko korzysta na statusie kruszcu, ale uważany jest za potencjalnego beneficjenta inwestycjiw fotowoltaikę.

Zdaniem ankietowanych przez „PB” specjalistów w tendencji wzrostowej utrzyma się tylko ten drugi rynek. W srebrze swojego faworyta upatruje troje z ankietowanych specjalistów, a dwa głosy zebrał inny metal szlachetny — złoto.

— Rezerwa Federalna potwierdziła, że stopy procentowe pozostaną niskie przez dłuższy czas, m.in. dlatego ulubieńcem inwestorów nie jest obecnie dolar. To bardzo dobra informacja dla całego rynku surowców,które notowane są w amerykańskiej walucie, a przede wszystkim dla kruszców — komentuje Michał Stajniak, analityk X-Trade Brokers.

Potencjał spadkowy ankietowani specjaliści dostrzegają głównie w surowcach energetycznych. Adam Anioł z BGŻ BNP Paribas obstawia korektę silnych zwyżek cen amerykańskiego gazu ziemnego. Kolejne dwa głosy zebrała ropa, której notowania znalazły się najwyżej od początku marca, kiedy na rynku zaczynał się krach.

W odrobieniu całości tych strat przeszkodzić mogą wciąż słabe fundamenty rynku czarnego złota. Ze względnego konsensu analityków wyłamał się prowadzący w rankingu ogólnym Daniel Kostecki z Conotoxii/Cinkciarz.pl — jego zdaniem we wrześniu warto postawić na spadek cen złota. Fundamenty rynku kruszcu wciąż są dobre, ale po silnych zwyżkach z ostatnich tygodni notowania zasłużyły na korektę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane