Kupujący mają przewagę na europejskich giełdach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 2024-09-17 10:31

Wtorkowa sesja na głównych europejskich giełdach akcji toczy się pod dyktando strony popytowej. Indeksy rosną w oczekiwaniu na decyzję amerykańskiego Fed ws. stóp procentowych jaka zapadnie a zakończenie rozpoczynającego się dzisiaj dwudniowego posiedzenia. Niższe stawki tworzą sprzyjającą atmosferę do handlu akcjami.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Poranno-przedpołudniowa część sesji w Europie stoi pod znakiem zwyżki cen większości akcji i indeksów. Straty z poprzedniej sesji odrabiają wskaźniki STOXX50 i STOXX 600, a zwyżka sięga od 0,4 do 0,2 proc.

Szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się we wtorek udziały spółek detalicznych, a zwyżka w tym obszarze wsparta jest sięgającym momentami 7 proc. wzrostem ceny walorów Kingfisher. Brytyjska firma podniosła dolny koniec swojego przedziału w prognozie zysków.

Wśród najlepiej sobie radzących znalazł się również sektor bankowy. Dzisiaj dobrze wypadają m.in. akcje Societe Generale (1 proc.), Banco Santander (0,9 proc,.) i Deutsche Bank (0,8 proc.).

Gracze czekają na wiadomości zza Atlantyku. Powszechnie oczekuje się, że amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) jutro po raz pierwszy w obecnym cyklu, i pierwszy raz od czterech lat obniży stopy procentowe. Coraz głośniejsze są spekulacje, że w grę może wejść nawet 50-punktowa redukcja stawek. Niektórzy specjaliści komentują, że jeśli FOMC zdecyduje się na „ostrożne” 25 punktów bazowych cięć, część inwestorów może poczuć się rozczarowana tak ostrożną decyzją.