Kupujący wreszcie przypomnieli o sobie

Mimo braku przełomu w sytuacji na światowych rynkach inwestorzy z warszawskiego parkietu podjęli próbę wyciągnięcia rynku z korekty.

Indeksy dużych spółek rosły przez całą sesję, by zakończyć handel na solidnych plusach. WIG30 zyskał 0,7 proc.,  a mWIG40 wzrósł o 1,3 proc. Podobnymi wynikami pochwalić się nie mogły główne indeksy innych rynków europejskich. Niemiecki DAX kończył handel w okolicach kreski. Tylko na nieznaczny plus wyszły notowania amerykańskiego indeksu S&P500. Do bardziej zdecydowanych zakupów akcji globalnych inwestorów zachęcić nie zdołały zapowiedzi Ardo Hanssona z EBC, który zapowiedział utrzymanie niskich stóp procentowych z powodu słabego ożywienia w strefie euro.

Tymczasem Pioneer Pekao IM zapowiadało, że spodziewa się dobrej koniunktury giełdowej n a przełomie roku, nawet mimo prawdopodobnego zmniejszenia programów skupu obligacji przez Fed. Najlepiej spisywała się branża telekomunikacyjna (+4,5 proc.). Papiery TPSA zyskiwały 5,7 proc., a akcje Netii drożały o 2,8 proc. Z „redukuj” do „trzymaj” rekomendację dla spółki podniosło Erste Group. Wycena poszła do góry z 4 zł do 5 zł. Znacznie słabiej radziły sobie media (+0,5 proc.). Po trzech dniach spadków odbiły się notowania Cyfrowego Polsatu (+0,3 proc.). Erste obniżyło zalecenie z „kupuj” do „akumuluj”, wyznaczając cenę docelową na 24 zł. W pobliżu dwuletniego maksimum utrzymywały się notowania TVN (+0,3 proc.). Bank podtrzymał zalecenie „redukuj”, podniósł jednak, z 9 zł do 13 zł, wycenę jednej akcji.

Po 12 miesięcznym minimum szorują notowania Ipopemy (-0,9 proc.). Czterech byłych pracowników firmy planują otwarcie własnego towarzystwa, które będzie nosiło nazwę OPTI, poinformował Arkadiusz Chojnacki. Najwyżej od dwóch lat znalazły się notowania Warimpeksu (+3,4 proc.). 5 proc. próg w akcjonariacie przekroczyły fundusze Amplico TFI. Tymczasem w pobliżu dwuletniego maksimum utrzymują się notowania Hyperiona (+5,8 proc.). Do zakupów zachęcała rekomendacja „kupuj” od Kalliwoda Research. Biuro wyceniło papiery spółki na 3,7 zł.

W pobliżu historycznego szczytu utrzymywały się notowania Robygu (-0,5 proc.). Deweloper zapowiedział, że w przyszłym roku odda podobną lub większą liczbę mieszkań niż w ubiegłym roku. Do końca roku chce nabyć grunty inwestycyjne w Warszawie. Największą od trzech miesięcy zwyżkę notowały papiery Rafako (+14,8 proc.). W najbliższych dniach spółka zamierza złożyć gwarancję dobrego wykonania budowę bloku w Elektrowni Jaworzno. Po czterech dniach przeceny odbijał się kurs Echa Investment, spółki z Portfela PB (+2,4 proc.). Deweloper zapowiedział wydanie w latach 2014 – 2020 na inwestycje ok. 5 mld zł. chce wybudować powierzchnie o metrażu miliona metrów kwadratowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Kupujący wreszcie przypomnieli o sobie