Kupujemy coraz mniejsze mieszkania

DI
opublikowano: 24-03-2011, 10:17

W lutym osoby poszukujące własnego "M" chciały kupić mieszkanie o średniej powierzchni 51,3 mkw. W tym samym czasie spółdzielnie oddawały do użytku lokale o średniej powierzchni 61,7 mkw., a deweloperzy 67,2 mkw.

Zgodnie z danymi GUS w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostało w Polsce oddanych do użytkowania około 131 tys. mieszkań. Ich średni metraż wyniósł ponad 104 mkw. Największe lokale, czy raczej domy budowali inwestorzy indywidualni. Przeciętnie miały one blisko 146 mkw. W przypadku deweloperów metraż ten był znacznie mniejszy i wynosił 65,6 mkw. Spółdzielnie natomiast budowały lokale o 6,9 mkw. mniejsze. Odpowiada to trzypokojowemu lokalowi w standardzie popularnym. Tymczasem preferencje klientów, zbierane i analizowane przez Home Broker wskazują, że przeciętny poszukiwany przez kupujących metraż w ostatnich 12 miesiącach to 51,5 mkw.

Zobacz więcej

Mniejszy metraż, ale więcej pokoi - takie mieszkania są teraz najpopularniejsze.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy widać jednak, że firmy budujące mieszkania dostosowują stopniowo wielkość budowanych mieszkań do potrzeb kupujących. Jednak dynamika tego trendu jest zbyt powolna. W obecnym tempie może to bowiem potrwać nawet ponad pięć lat. Trzeba zauważyć, że budowa teraz oddawanych mieszkań rozpoczęła się mniej więcej dwa lata temu, zatem częściowo jest wynikiem decyzji podejmowanych jeszcze w przeddzień kryzysu. Obecnie większość rozpoczynanych projektów plasuje się w segmencie popularnym. Dzięki temu nabywcy mogą znaleźć mieszkania o relatywnie wysokim stosunku liczby pokoi do powierzchni lokalu. Problem jednak w tym, że wprowadzić się do nich będzie można dopiero za kilka czy kilkanaście miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kupujemy coraz mniejsze mieszkania