Kuroda: jen raczej nie będzie się dalej osłabiał

opublikowano: 10-06-2015, 08:29

Gubernator Banku Japonii (BoJ) Haruhiko Kuroda ocenia, że jen prawdopodobnie nie będzie się dalej znacząco osłabiał m.in. ze względu podstawowy parytet wymiany, informuje Reuters.

Oficjel występując przed komisją ds. finansowych w izbie niższej japońskiego parlamentu, stwierdził, że realny efektywny kurs walutowy (dostosowany do stopy inflacji i handlu z innymi państwami – red.) jednoznacznie już wskazuje na to, że pieniądz Kraju Kwitnącej Wiśnie jest "bardzo słaba". 

Haruhiko Kuroda
Zobacz więcej

Haruhiko Kuroda Bloomberg

Kuroda odmówił jednak ustosunkowania się do pytania, czy obecny poziom wyceny jena odzwierciedla aktualne fundamenty gospodarcze.

Szef banku centralnego Japonii powiedział też, że podczas ostatniego posiedzenie Grupy G-7 (zrzeszającej największe gospodarki świata) "…nie było w ogóle dyskusji na temat ruchów walutowych, w tym odnośnie silnego dolara”. Kuroda wyjaśnił również, że rozbieżności w polityce pieniężnej w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach mogą mieć wpływ na ruchy dolara, ale jest jeszcze wiele innych czynników determinujących parytet dolar/jen.

Dlatego nie sądzę, że dolar będzie się dalej umacniał wobec jena, którego bronią przede wszystkim dobre fundamenty gospodarki, w tym przyszłe oczekiwania inflacyjne - podsumowuje Kuroda.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy