Kuroda wyklucza 'helikopter z pieniędzmi'

opublikowano: 23-07-2016, 12:10

Gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda powtórzył, że bank centralny – jeśli tylko zaistnieje taka konieczność - jest przygotowany do zintensyfikowania bodźców stymulacyjnych, donosi Bloomberg. Podkreślił jednak równocześnie, ze tzw. „pieniądze z helikoptera” są zabronione.

Mówiliśmy już, że sprawdzamy ryzyka w gospodarce i ceny by w razie potrzeby poszerzyć bodźce monetarne, aby osiągnąć nasz cel ustabilizowania cen w najbliższym czasie - powiedział Kuroda podczas pobytu w chińskim Chengdu na spotkaniu przedstawicieli grupy G20.

Zobacz więcej

Haruhiko Kuroda

Bloomberg

W tym tygodniu Bank Japonii ma podjąć decyzję odnośnie polityki monetarnej.

Większość ekonomistów oczekuje, że podczas posiedzenia w dniu 29 lipca zwiększy swój program stymulacyjny, gdyż osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. w roku obrotowym 2017 wydaje się mało realne.

Spekulacje o radykalnym wzroście środków na pobudzenie gospodarki wzrosły na początku tego miesiąca po tym jak Kuroda i premier Shinzo Abe spotkali się z byłym prezesem Rezerwy Federalnej Benem Bernanke, który jest właśnie kojarzony z „helikopterem z pieniędzmi”. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy